Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOLSZTYN: rak atakuje

Adam Rybicki
Wzrosła ilość zachorowań na nowotwory złośliwe w powiecie wolsztyńskim

. Najwięcej stwierdzono przypadków raka płuc u mężczyzn.

Z danych Wielkopolskiego Rejestru Nowotworów wynika,że w ostatnich latach w powiecie wolsztyńskim nastąpił wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe. Ze 111 przypadków stwierdzonych w 1999 roku do 143 w roku 2009r.

- To najświeższe dane statystyczne, bowiem w celu uzyskania pewnego, nie obarczonego błędami wskaźnika, obserwacje prowadzimy przez dwa lata - mówi dr Agnieszka Dyzman-Sroka z Wielkopolskiego Rejestru Nowotworów. - W okresie tym obserwujemy to, co dzieje się z chorym i weryfikujemy prawidłowość pierwszej diagnozy.

Z danych centrum wynika, w 2009 roku na terenie powiatu najwięcej było przypadków nowotworów płuc u mężczyzn, który potwierdzono aż u 16 osób z ogólnej liczby 143 stwierdzonych przypadków. Kolejne miejsce w tym strasznym rankingu zajęły nowotwory gruczołu krokowego i pęcherza moczowego u mężczyzn. Wśród kobiet najczęściej diagnozowano raka piersi, trzonu macicy i jajnika.

Nowotwory płuc były również przyczyną największej ilości zgonów na terenie powiatu wolsztyńskiego. O tym dlaczego tak się dzieje i jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność rozmawiamy z dr Ewą Bobrowicz, wolsztyńskim pulmonologiem.

- Przyczyną takiego stanu rzeczy jest specyfika samego nowotworu, który stosunkowo późno daje widoczne, jednoznaczne objawy – wyjaśnia E. Bobrowicz. - Często objawy istnienia nowotworu są mylone z długotrwałym przeziębieniem lub innymi chorobami układu oddechowego. Istnieje jednak wiele symptomów, które powinny być alarmujące. Należy do nich między innymi zmiana charakteru kaszlu np. kaszel suchy męczący, bądź zwiększenie jego częstotliwości. Jeśli do tych objawów dołączy ból w klatce piersiowej bądź w okolicy łopatki, brak apetytu lub ogólne osłabienie to jest to wskazanie do natychmiastowej wizyty w poradni chorób płuc. Zalecana jest wizyta w takiej poradni również w przypadku częstej zapadalności na zapalenia oskrzeli, a także świszczący oddech czy zmianę koloru wydzieliny.

Więcej w „Dniu Wolsztyńskim” 20 marca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto