Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn. Referendum odwoławcze. Nie chą burmistrza i radnych. [ZDJĘCIA]

Roman Rzepa
Podczas ostatniej sesji, Rada Miejska w Wolsztynie nie wyraziła zgody na odczytanie oświadczenia Referendalnej Grupy Inicjatywnej

W środę 30 maja w Wolsztynie odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Na początku obrad pojawiła się grupa mieszkańców gminy Wolsztyn, którzy są inicjatorami zorganizowania referendum w sprawie odwołania Burmistrza i Rady Miejskiej Wolsztyna. Radny Jacek Kowalski wnioskował o umożliwienie wolsztyńskim wyborcom odczytanie oświadczenia na początku obrad. Propozycja została odrzucona zdecydowaną większością głosów.
- Oświadczenie miało być odczytane pod koniec sesji przez wiceprzewodniczącego Krzysztofa Czeszaka, jednak 16 radnych uznało, że nie są zainteresowani wysłuchaniem treści pisma - mówi radny Antoni Janik - Burmistrz proponował zorganizowanie spotkania z grupą referendalną.
Pojawiła się też inicjatywa pomysłodawców referendum, którzy zamierzają doprowadzić do publicznej debaty.

Wolsztyn, dnia 30.05.2012 r.
OŚWIADCZENIE REFERENDALNEJ GRUPY INICJATYWNEJ

Szanowni Państwo, w związku z podjętymi na sesji Rady Miejskiej w Wolsztynie 25.04.2012 r., szkodliwymi społecznie uchwałami dotyczącymi szkół podstawowych w Karpicku, Tłokach, Starej Dąbrowie – rodzice – mieszkańcy Gminy Wolsztyn, którzy nie zgodzili się na decyzje włodarzy podjęte wbrew ich woli oraz wbrew prawu, zawiązali Referendalną Grupę Inicjatywną w sprawie odwołania burmistrza oraz Rady Miejskiej w Wolsztynie.

Inicjatywa Referendum podyktowana została faktem, iż w ostatnim czasie utraciliśmy zaufanie do burmistrza Andrzeja Rogozinskiego oraz radnych Rady Miejskiej w Wolsztynie. Jako rodzice chcemy z cała mocą raz jeszcze podkreślić, że uzasadnienie referendum znajduje umocowanie w dokumentach oraz opiniach fachowców, prawników oraz instytucji Państwowych.

W tym miejscu przytoczymy uzasadnienie grupy inicjatywnej i odpowiemy na główne zarzuty, które od czasu do czasu stawiane są rodzicom przez władze miasta.

Na podstawie przepisu art. 13 ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum my niżej podpisani rodzice, mieszkańcy Gminy Wolsztyn jako inicjatorzy referendum w rozumieniu przepisu art. 12 w/w ustawy informujemy, że w związku z działaniem na szkodę gminy przez Burmistrza oraz Radę Miejską w Wolsztynie występujemy z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego w przedmiocie odwołania Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego i Rady Miejskiej przed upływem kadencji.
W referendum zostaną postawione pytania:

Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Andrzeja Rogozinskiego z funkcji Burmistrza Wolsztyna przed upływem kadencji? oraz
Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miejskiej w Wolsztynie przed upływem kadencji?

Uzasadnienie:

Na wniosek Burmistrza Wolsztyna – Andrzeja Rogozinskiego, Rada Miejska w Wolsztynie, na sesji w dniu 25.04.2012 r., wbrew woli mieszkańców, podjęła uchwały o likwidacji szkół podstawowych w miejscowościach: Karpicko, Tłoki, Stara Dąbrowa i Adamowo, a następnie przekształcenia ich w filie szkół w Wolsztynie, Starym Widzimiu i Wroniawach. Uchwały intencyjne Rada Miejska podjęła na sesji w dniu 25.01.2012 r. przez zaskoczenie, podając jako powód takiego działania, przewidywane milionowe oszczędności związane z likwidacją tych szkół przy dotychczasowym niedoborze subwencji oświatowych z ministerstwa i braku środków własnych gminy.
Prowadzone między w/w sesjami konsultacje wykazały, że utworzenie filii nie tylko nie przyniesie oszczędności, ale wręcz zwiększy koszty ich funkcjonowania. Zachodzi również uzasadnione podejrzenie o możliwości zaniżonej sprzedaży majątku tych szkół (w Tłokach, Starej Dąbrowie i Adamowie), których łączna wartość księgowa określana jest na 290 000 zł, a są to budynki po niedawnej modernizacji i remontach.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że koszt oddania do użytku w 2009 roku budynku Szkoły Podstawowej w Karpicku wyniósł prawie dwa miliony złotych, a sama szkoła jest znakomicie funkcjonującą, bezpieczną, cieszącą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców, dzieci i mieszkańców placówką. Szkoła posiada nowoczesną, znakomicie wyposażoną salę gimnastyczną, dwa oddziały przedszkolne, boisko sportowe i plac zabaw. Dlatego z roku na rok przybywa w niej dzieci!
Wobec podjętych przez Burmistrza i Radę Miejską niekorzystnych decyzji dla tej wzorowej szkoły, nie ma zgody i zrozumienia wśród społeczności lokalnej.
Ponadto na sesji Rady Miejskiej w dniu 25.04.2012 r. rodziców oczekujących na głosowanie w ich sprawie potraktowano w sposób niegodny i arogancki – pomimo formalnego wniosku jednego z radnych powtarzanego kilkakrotnie o przeniesienie punktu obrad dotyczącego przekształcenia szkół, nie uwzględniono go i rodzice musieli czekać pięć godzin na głosowanie, gdzie w między czasie Burmistrz i Rada Miejska zajmowali się m.in. tematem bezpańskich psów, stylem architektonicznym obsadzania zieleni i spotkaniem jednej z drużyn piłkarskich z Panem Burmistrzem – to tylko jeden z przykładów ilustrujących arogancję sprawowania urzędu.
Nawiązując do podjętej uchwały w sprawie likwidacji i przekształcenia szkół zwracamy uwagę, że szkoła to nie tylko budynek ale również nauczyciele i przede wszystkim uczniowie, którzy w tej kwestii powinni być najważniejsi. Smutne jest to, że to ich kosztem forsuje się uchwały by zyskać pieniądze, chociaż argumentów ekonomicznych w tym względzie nie ma.

W tym miejscu pragniemy podkreślić, że Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Karpicku oraz Referendalna Grupa Inicjatywna wysłały wniosek do Wojewody Wielkopolskiego o uchylenie uchwał, które
zostały podjęte z naruszeniem Ustawy o Systemie Oświaty z dnia 07 września 1991r. ( z późniejszymi zmianami), z której treści jednoznacznie wynika, iż aby szkoła mogła zostać filią, należy ją najpierw zlikwidować. Zachodzi więc uzasadniona obawa Rodziców oraz Referendalnej Grupy Inicjatywnej, iż podjęciem takowych uchwał Rada Miejska w Wolsztynie działa wbrew prawu i na szkodę obywateli gminy.
Jednocześnie pragniemy przypomnieć, iż w przypadku uchwał podjętych przez Rady Miejskie, a dotyczących przekształcenia szkół m.in. w Dąbrowicy i Strachowicach Wojewoda Wielkopolski w takich samych okolicznościach stwierdził iż cyt.”... narusza prawo poprzez nazwanie przekształceniem szkoły procesu, który faktycznie jest likwidacją szkoły......”.
Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Kolejnym krokiem podjętym przez referendalną grupę inicjatywną było złożenie do p. burmistrza i komisarza wyborczego w Lesznie zawiadomień o podjętej inicjatywie referendalnej. Od początku rzucano nam kłody pod nogi. Komisarz wyborczy w Lesznie początkowo odrzucił złożone powiadomienia pomimo że przygotowane były zgodnie z ustawą o referendum. Dopiero interwencje w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie spowodowały, że Komisarz dostosował się do wskazówek wydanych przez PKW. Okazało się, że dzięki grupie rodziców z naszej gminy Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne dotyczące referendów Komisarzom Wyborczym w całym kraju, a już wkrótce zostanie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym RP – „Monitor Polski”.
Pragniemy Państwa poinformować, że trwa zbieranie podpisów w sprawie referendum.
Padają kolejne nieprawdziwe zarzuty ze strony władz miasta w kierunku rodziców o wskazywanie przez nich oszczędności, które można było poczynić by nie likwidować szkół.
Jeśli chodzi o Rynek, to prosimy państwa by zorientować się jaki jest oficjalny koszt wykonanych robót budowlanych związanych z częściową przebudową Rynku - to koszt ponad 2,5 miliona zł, a to tylko koszty robocizny, a gdzie materiały budowlane?
Podkreślamy po raz kolejny, że nie my jesteśmy od kontroli tych wydatków.
Wszyscy wiemy, że pan burmistrz obiecywał, że rynek będzie remontowany tylko w przypadku uzyskania środków zewnętrznych, niestety nie dotrzymał tej obietnicy powodując dodatkowe wielomilionowe zadłużenie gminy.

Zarzuca się rodzicom szerzenie nieprawdy jeśli chodzi o planowane zadłużenie gminy.
Rodzice opierają się tylko i wyłącznie na dokumentach ogólnie dostępnych m.in. w BIPie i tak np. w Uchwale Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej z 13 grudnia 2011 r. w sprawie wyrażenia opinii o projekcie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Wolsztyn czytamy m.in. że skład orzekający wskazuje, że w roku 2013 przewidywane zadłużenie jednostki jest wysokie i wynosi 58,13 % szacowanych dochodów przy dopuszczalnym wskaźniku 60 % zatem zaciągnięcie wszystkich planowanych zobowiązań zwrotnych w sytuacji niepełnej realizacji dochodów może spowodować zagrożenie przekroczenia dopuszczalnego Jednostki.

Kolejne przykłady niegospodarności nad wydatkowaniem przez Burmistrza pieniędzy publicznych wg ustawowych zasad legalności, rzetelności i celowości można mnożyć i zapewniamy Państwa, że wszystkie zarzuty znajdujące się we wniosku o referendum mają swoje umocowanie.
Apelujemy do mieszkańców Gminy Wolsztyn o wnikliwą analizę informacji dotyczących referendum ponieważ coraz częściej pojawiają się nieprawdziwe informacje, które mają na celu zniechęcenie mieszkańców Gminy Wolsztyn do tej ważnej dla społeczności inicjatywy.

Dariusz Wieczorek
Justyna Górka
Agata Prządka
Monika Kurowska
Joanna Skorupińska
Artur Laks
Joanna Wankowska
Karina Banaszak
Anna Jung
Dorota Dota
Emilia Kaźmierczak

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto