Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Patrycja Bartkowiak OPR.
biblioteka Wolsztyn
7 października br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem lekturą miesiąca była „Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa Historia życia” autorstwa Marty Sztokfisz.

7 października br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem lekturą miesiąca była „Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa Historia życia” autorstwa Marty Sztokfisz. Książka jest biografią „polskiej Julii Child” lub jak niektórzy ją określają, ówczesnej Magdy Gessler.

Autorka prezentuje nietuzinkową kobietę, która szturmem zdobyła sławę i uznanie w XIX-wiecznej Warszawie. Lucyna Ćwierczakiewiczowa nie tylko zmieniła oblicze polskiej kuchni, ale była prekursorką wielu, dzisiaj oczywistych, idei – zmieniła myślenie o roli kobiety w życiu domowym, społecznym i gospodarczym. Była poza tym filantropką, promotorką higieny i zdrowego stylu życia czy chociażby popularnego obecnie trendu nie marnowania żywności.

W biografii obserwujemy nie tylko barwną i charyzmatyczną postać, jaką była Ćwierczakiewiczowa, ale poznajemy Warszawę z drugiej połowy XIX wieku. Marta Sztokfisz opisała wygląd ulic, restauracji, teatrów i codzienne życie mieszkańców. Autorka uchwyciła ówczesne obyczaje, atmosferę tamtego czasu i ważnych wydarzeń, a ponadto poznajemy przepisy Ćwierczakiewiczowej. Poznajemy sposób myślenia Polaków, rozwarstwienie społeczne i majątkowe, które rzutowało na postawy i relacje międzyludzkie. Czyni to z książki ciekawą, wartką i smakowitą lekturę.

Ćwierczakiewiczowa żyła zgodnie z duchem swojej epoki jednocześnie ją wyprzedzając. Wiele jej spostrzeżeń i uwag dotyczących życia domowego, społecznego i rad dla kobiet jest aktualnych do dziś. Ponadto Ćwierczakiewiczowa potrafiła z prozaicznej czynności, jaką może się wydawać codzienne jedzenie, uczynić sztukę. Zachłanna wiedzy i postępu, dzieliła się tym, co sama umiała najlepiej. Klubowicze dostrzegli, że ponad sto lat po jej śmierci w życiu Polaków nadal pobrzmiewają jej dokonania kulinarne i społeczne.

Wszyscy klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że pozycja ta jest godna uwagi nie tylko ze względu na niewątpliwe walory w dziedzinie kulinariów, ale głównie na fantastyczną i pełną charyzmy postać bohaterki dzieła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto