Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn - Walczą z paleniem śmieci

Danuta Rzepa
Mam nadzieję, że po przeczytaniu ulotki chociaż część osób zrezygnuje z palenia odpadami - mówi A. Żurek
Mam nadzieję, że po przeczytaniu ulotki chociaż część osób zrezygnuje z palenia odpadami - mówi A. Żurek Danuta Rzepa
Z myślą o tych, którzy nie wiedzą lub tylko udają, że nie są im znane szkody, jakie wywołuje spalanie śmieci Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wolsztynie przygotował ulotki o szkodliwości tego procederu.

Treść ulotki rozpoczyna się od hasła "Jeśli obchodzi Cię zdrowie Twoich dzieci, nie pal śmieci" i to najbardziej powinno wpłynąć na świadomość dorosłych, bo to oni wkładają do pieców przeróżne materiały, szkodząc sobie i otoczeniu.

Należy pamiętać, że w gospodarstwach domowych można spalać tylko takie odpady jak: papier, tekturę i drewno, opakowania z papieru, tektury i drewna, odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych, odpady z kory i korka, trociny, wióry i ścinki oraz mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Nie wolno natomiast spalać butelek, opakowań, reklamówek i worków plastikowych, starych mebli, ponieważ zawierają szkodliwe kleje, farby i lakiery, laminatów, butów, pieluch jednorazowego użytku - tzw. pampersów, kolorowych gazet, opon, odpadów z płyt wiórowych, olejów.

- Przy spalaniu szkodliwych odpadów w kotłowniach domowych wydobywają się szczególnie niebezpieczne substancje, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie - alarmuje Aleksandra Żurek, kierownik wydziału. - Mogą one powodować mutacje i uszkodzenia płodu, generować choroby nowotworowe. Mają także działanie alergiczne oraz obniżają odporność organizmu sprzyjając powstawaniu zakażeń wirusowych i bakteryjnych.

Podczas spalania plastikowych butelek i reklamówek powstaje chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Podczas spalania śmieci z poliuretanu (tj. gąbek, uszczelek, podeszew butów) powstaje cyjanowodór, czyli kwas pruski.

W wyniku spalania drewna meblowego powstają groźne związki: dioksyny i furany, które są bardzo rakotwórcze. Warto pamiętać także o tym, że spalanie w domowych kotłach szkodliwych śmieci powoduje osadzanie się w przewodach kominowych tzw. mokrej sadzy, która może prowadzić do kosztownych usterek, a nawet do zapalenia się instalacji grzewczej.

Na terenie całego powiatu znajdują się pojemniki na surowce wtórne oraz odzież. Opakowania plastikowe odbierane są bezpłatnie. Co pewien czas prowadzona jest zbiórka wielkogabarytowych odpadów. Nie trzeba więc pozbywać się ich przez spalanie.

Za spalanie niedozwolonych odpadów grozi również grzywna. Może ją nałożyć straż miejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto