Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOLSZTYN: Wielka inwestycja spółki gminnej PGK

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W historii miasta to pierwsza tak wysoka jednorazowa pomoc finansowa w formie bezzwrotnej pożyczki na cele ochrony środowiska i zachowanie zasobów wodnych. Podpisana umowa na modernizację infrastruktury wodno-ściekowej w regionie to wspólny sukces władz samorządowych i przedsiębiorstwa.

W latach 2018 – 2020 miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej realizuje projekt pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa systemu odprowadzania ścieków oraz zaopatrzenia w wodę na terenie aglomeracji Wolsztyn – Siedlec”. Umowę na finansowanie projektu podpisano dwa lata temu w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Planowany całkowity koszt realizacji to prawie 43 miliony zł.

Celem projektu jest doposażenie oczyszczalni ścieków w Komorowie w nowoczesną instalacje do głębokiej alkalizacji osadów ściekowych i docelowe przekształcenie osadów w wartościowy nawóz organiczno-mineralny. Zatem powinien zniknąć problem osadów ściekowych jako uciążliwego odpadu a pojawią się możliwości nowych dochodów z obrotu nawozem. Ponadto zostanie przeprowadzona renowacja znacznej części, ponad 40 letnich, kolektorów ściekowych, a także zmodernizowana zostanie centralna przepompownia ścieków - informuje Urząd Miasta Wolsztyn.

Projekt zawiera budowę instalacji do przeróbki osadów ściekowych wraz z zasilaniem za pomocą instalacji fotowoltaicznej na komunalnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Wolsztyński-Siedleckiej. Modernizację centralnej przepompowni ścieków, wymianę kraty mechanicznej wraz z remontem kanalizacji sanitarnej metodą żywicznego rękawa utwardzanego. Modernizację Stacji Uzdatniania Wody Wroniawy wraz z przebudową układu zasilania energetycznego i budową instalacji fotowoltaicznej off grid. Budowę sieci wodociągowej Adamowo Sarny – Wolsztyn jako drugostronne zasilanie w wodę m. Wolsztyn i wdrożenie systemu GIS do zarządzania majątkiem sieciowym spółki.

Jak zawiadamia Urząd Miasta Wolsztyn w zakresie zaopatrzenia gminy w wodę duże inwestycje planowane są na strategicznej dla regionu stacji uzdatniania wody we Wroniawach, pojawią się nowe instalacje zabezpieczające proces na czas zaniku prądu, gwarantujące ciągłość dostaw wody do mieszkańców. Wszystkie pompy na ujęciu we Wroniawach zasilane będą za pomocą energii słonecznej. W planach jest budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200 kW. Pobudowana zostanie także nowa magistrala wodociągowa z ujęcia we Wroniawach, która pozwoli zwiększyć znacząco bezpieczeństwo dostaw wody do miasta i ograniczyć wpływ zdarzeń awaryjnych – to tzw. „drugostronne zasilanie w wodę” miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto