Zaplanowano ponad 9 milionów złotych na inwestycje w 2022 roku w powiecie

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W 2022 roku mają na terenie powiatu powstać kolejne ścieżki rowerowe
W 2022 roku mają na terenie powiatu powstać kolejne ścieżki rowerowe Archiwum UM Wolsztyn
Udostępnij:
W minionym tygodniu informowaliśmy o inwestycyjnych planach samorządów gminnych z Wolsztyna, Przemętu oraz z Siedlca – w kontekście przyszłorocznego budżetu. Tym razem zapraszamy na małe podsumowanie tego, co znalazło się w projekcie budżetu Powiatu Wolsztyńskiego na 2022 rok.

W propozycji Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego wskazano łączną kwotę dochodów budżetu na 2022 rok w wysokości 75.013.150,61 zł, z tego: dochody bieżące w wysokości 67.517.693,49 zł, a dochody majątkowe w wysokości 7.495.457,12 zł. Wydatki z kolei mają wynieść 76.466.059,19 zł, z tego: wydatki bieżące w wysokości 67.344.184,59 zł, wydatki majątkowe w wysokości 9.121.874,60 zł.

Natomiast deficyt budżetu ustalono wstępnie w wysokości 1.452.908,58 zł – i jak zaznaczono w projekcie – ma on zostać pokryty przychodami z tytułu z emisji obligacji.

I o ile sam kształt finansowy tego, czym Powiat będzie dysponował w kolejnym roku jest bardzo ważny, o tyle mieszkańców najbardziej interesuje kwestia tak zwanych wydatków majątkowych, czyli inwestycji, jakie powiat zamierza zrealizować. A na te zaplanowano nieco ponad 9 milionów złotych. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze rzeczy, jakie mogą zostać w 2022 roku zrealizowane.

Najwięcej pieniędzy, bo aż nieco ponad 5,8 miliona złotych planuje się wydać w ramach realizacji projektu „Nowoczesne szkoły zawodowe w powiecie wolsztyńskim - kluczem do kariery zawodowej". O sprawie więcej pisaliśmy w kwietniu tego roku. Otóż projekt obejmuje przebudowę pomieszczeń w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie wraz z budową budynku warsztatów do praktycznej nauki zawodu oraz przebudowę pomieszczeń w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie . W ramach zadania zostaną również wyposażone pracownie kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie oraz w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie. Dodać warto, że na to zadanie Powiat w 2021 roku uzyskał spore dofinansowanie i na 2022 rok zaplanowano kolejne prace.

Na zadania drogowe zaplanowano łącznie 808 000 złotych, w tym m.in. na: montaż radarowego miernika prędkości w miejscowościach: Kębłowo, Nowy Widzim, Nowa Wieś, Bucz, Chobienice, Tuchorza; odwodnienie drogi powiatowej w Jaromierzu; opracowanie dokumentacji na przebudowę drogi w Barchlinie – do granic powiatu; przebudowę systemu odwodnienia pasa drogi powiatowej w Starej Tuchorzy; przebudowy dróg Stara Tuchorza - Tuchorza – Belęcin oraz odcinka trasy powiatowej w Adamowie, a także modernizacje dróg pod kątem budowy ścieżek rowerowych. Zadania te mają być realizowane na odcinkach: Jażyniec – Obra oraz Adamowo – Gościeszyn.

Przebudowany ma zostać również budynek Starostwa Powiatowego – poprzez dostosowanie do przepisów przeciwpożarowych. W tym dziale zabezpieczono również środki na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku na ul. Przemysłowej 9 w Wolsztynie. 300 000 złotych zarezerwowano na przebudowę nawierzchni placu manewrowego i miejsc parkingowych przy budynku Starostwa Powiatowego, z kolei 600 000 złotych ma zostać zabezpieczone na wydatki inwestycyjne dla Instytucji Kultury "Parowozownia Wolsztyn.

O tym czy tak będzie wyglądał budżet Powiatu Wolsztyńskiego w 2022 roku zdecydują radni, którzy dokument będą jeszcze omawiać podczas komisji, a ostateczna decyzja zapadnie podczas sesji budżetowej.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Dodaj ogłoszenie