Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarobki w logistyce. Zobacz, ile możesz zarobić w branży logistycznej

OPRAC.: AB
Chcesz pracować w logistyce? Zastanawiasz się, na jakim stanowisku szukać pracy? 

 Porównaj stawki dla pracowników logistyki z sektora FMCG i chemii.
Chcesz pracować w logistyce? Zastanawiasz się, na jakim stanowisku szukać pracy? Porównaj stawki dla pracowników logistyki z sektora FMCG i chemii. Tiger Lily/ Pexels.com
Które stanowiska w logistyce są najlepiej płatne? Gdzie szukać pracy, żeby nie zabrały jej roboty? Sprawdziliśmy, jakie perspektywy zarobków mają osoby z branży logistycznej.

Część pracowników zatrudnionych w logistyce uważa, że ich stanowiska pracy są zagrożone ze względu na automatyzację. Osoby te obawiają się, że ich miejsca pracy zabiorą roboty. Autorzy raportu „Logistyka w Polsce”, opracowanego przez ManpowerGroup we współpracy z firmą Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania, zbadali, które procesy pracodawcy zamierzają zautomatyzować. Plany obejmują automatyzację procesów:

  • magazynowych (56 proc.), 
  • transportowych (17 proc.),
  • produkcyjnych (16 proc.). 

Niestety, obawy pracowników potwierdza co piąty pracodawca działający w logistyce. Już  18 proc. firm zadeklarowało, że w zespole objętym automatyzacją dojdzie do redukcji etatów. Na razie jednak pracownicy mogą być spokojni o swoje stanowiska. Chociaż przedsiębiorcy potwierdzają zainteresowanie automatyzacją i robotyzacją w magazynach, to w 2021 r. priorytetem dla nich jest zatrudnienie nowych osób. Otwarcie rekrutacji zadeklarowało 54 proc. spośród 134 firm uczestniczących w badaniu.

Pracownicy nie będą jednak pozostawieni sami sobie w obliczu tych zmian. Co trzecia firma, która szykuje inwestycje w automatyzację, zamierza zapewnić osobom zatrudnionym dostęp do programów rozwojowych (35 proc.). Przedsiębiorcy chcą także pozyskać pracowników posiadających kompetencje niezbędne dla funkcjonowania działu (34 proc.). Ponad jedna trzecia uczestników badania zwróciła uwagę na brak wykwalifikowanej kadry.

Osoby szukające pracy w logistyce, mogą zainteresować się działaniami związanymi z e-commerce. Nadal firmy z branży logistycznej mają pole do rozwoju w tym obszarze, a w chwili realizacji badania tylko niecała połowa respondentów prowadziła sprzedaż online. Jak podkreśla Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania, „logistyka e-commerce jest bardziej skomplikowana niż w handlu tradycyjnym – wymaga nie tylko innej infrastruktury, ale także pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami”.

W ocenie eksperta polski rynek logistyki jest dojrzały, a usługi logistyczne cieszą się dużą popularnością. Potwierdzają to wyniki badania, które pokazało, że tylko 14 proc. przedsiębiorców organizuje procesy logistyczne samodzielnie, podczas gdy 86 proc. podmiotów zleca je firmom logistycznym. Z kolei Tomasz Walenczak, dyrektor Manpower uważa, że wiele sektorów logistyki rozwinęło się dzięki pandemii COVID-19. Wzrosła sprzedaż przez internet, na czym znacznie zyskały firmy kurierskie.

Cztery polskie firmy na pięć (80 proc.) pozytywnie ocenia sektor logistyki w kraju, a 44 proc. przedsiębiorców liczy na dodatkowe korzyści w związku z Brexitem w dłuższej perspektywie czasu. Aż 84 proc. pracodawców z sektora logistyki zakłada wzrosty obrotów w bieżącym roku na poziomie 10-30 procent. Mimo optymistycznych nastrojów przedsiębiorcy wymieniają liczne wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Są to:

  • brak odpowiedniego wsparcia ze strony systemów IT (38 proc.),
  • niedobór wykwalifikowanej kadry (34 proc.),
  • zbyt wysokie koszty logistyki (31 proc.), 
  • niewłaściwy zapas specjalistów logistyki (28 proc.),
  • trudna współpraca z przewoźnikami (25 proc.).

Trzy firmy logistyczne na cztery (75 proc.) wierzą, że automatyzacja i robotyzacja magazynów przyniosą im największe korzyści. Co trzeci przedsiębiorca liczy na profity płynące z big data analytics (35 proc.) oraz wdrożenia autonomicznych wózków AGV (34 proc.). Firmy dostrzegają także szansę rozwoju w autonomicznych pojazdach stosowanych w dystrybucji (28 proc.) oraz we wdrożeniu sztucznej inteligencji (28 proc.). Plany inwestycyjne przedsiębiorstw z sektora logistyki obejmują:

  • robotyzację i automatyzację w magazynie (63 proc. respondentów), 
  • wykorzystanie  autonomicznych wózków AGV (24 proc.),
  • rozwiązania big data analytics (24 proc.), 
  • pozyskanie nowych pracowników (54 proc.), 
  • wdrażanie nowoczesnych technologii (42 proc.),
  • budowę nowych magazynów (35 proc.),
  • planuje zakup systemów IT (27 proc.), 
  • zakup nowej floty (26 proc.).

Na slajdach przytaczamy zarobki na popularnych w logistyce stanowiskach. Zestawienie przygowane przez firmę Grafton Recruitment uwzględnia wszystkie województwa z podziałem na sektor motoryzacyjnych, maszynowy, lotniczy, ciężki czy FMCG i chemii (patrz „Przemysł 2011. Raport płacowy branży produkcyjnej Polska"). Nasze porównanie zawiera stawki dla stanowisk związanych z branżą FMCG i chemii w czterech województwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ceny nieruchomości w Trójmieście. Ceny na górce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki w logistyce. Zobacz, ile możesz zarobić w branży logistycznej - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto