Jak tłumaczą naukowcy, zorza polarna powstaje wtedy, kiedy na Słońcu odnotowany zostanie rozbłysk. W jego efekcie pojawia się burza geomagnetyczna. To wystarczy, by zjawisko mogło zostać dostrzeżone z Ziemi. Jest bardzo widowiskowe i chętnie je rejestrują mieszkańcy za pomocą aparatów fotograficznych, czy nawet smartfonów.
Tomasz Zaraś, pasjonat astronomii z Izdebna pod Sierakowem, propagator idei Ostoi Ciemnego Nieba, po raz trzeci w tym roku zarejestrował zjawisko i jak podkreśla – tym razem warunki obserwacji były najlepsze.
Zdjęcia zorzy udało się także wykonać panu Oliwierowi w Międzychodzie nad rzeką Wartą.
Zorza polarna w Krainie Stu Jezior
Poprzednim razem zorza polarna nad Krainą Stu Jezior wystąpiła w nocy z 23 na 24 marca, a wcześniej także w nocy z 27 na 28 lutego 2023 roku. Przepiękne zdjęcia zorzy wykonali wówczas mieszkańcy powiatu międzychodzkiego:Grzegorz Ogrodowczyk – nad Jeziorem Mierzyńskim, Tomasz Zaraś – w Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie, Antoni Kasprzak nad Jeziorem Lichwińskim i Krzysztof Sobkowski nad Jeziorem Winnogórskim. Wcześniej zorza polarna widziana była u nas w maju 2003 roku.
Zorza polarna widziana w Krainie Stu Jezior. Niezwykłe zjawi...
Zorza polarna widziana w Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie. Kr...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?