Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzamy Wielkopolskę. Dworek Koper w Grabównie

Martin Nowak
Martin Nowak
Wideo
od 16 lat
W zabytkowym XVIII-wiecznym dworku, odrestaurowanym z wielką dbałością, w oryginalnych, a zarazem wygodnych wnętrzach, można dobrze zjeść, obejrzeć nadgryzione zębem czasu meble i obcować z kulturą. Każdy powinien odnaleźć tu chwilę wytchnienia.

O dworku w Grabównie do 1945 roku nie ma informacji źródłowych. Według prowadzonych prac renowacyjnych, można w przybliżeniu określić czas powstania, na około 1779 rok, gdyż taka data pojawia się na cegłach, z których został wzniesiony. Sklepienia kolebkowe piwnic oraz cegły mogą sugerować fundamenty wcześniejszego obiektu, na których obecny dwór został wybudowany.

Dworek jest budynkiem parterowym, wzniesionym na planie prostokąta, zgodnie z zasadą złotych proporcji. Wybudowany zgodnie z osią wschód-zachód / północ-południe. Podpiwniczony, nakryty mansardowym dachem, z mieszkalnym poddaszem, piętrowym ryzalitem od frontu i zwieńczony trójkątnym frontonem. Do rejestru zabytków został wpisany w 1962 roku.

Przed II Wojną Światową należał do niemieckiej rodziny, która wraz z nadchodzącym frontem opuściła Polskę we wrześniu 1939 roku. Wokół dworku wówczas znajdował się park, gdzie rosły wyjątkowe ozdobne rośliny, którymi zajmował się miejscowy ogrodnik. Zostały jednak zniszczone i wykarczowane w późniejszych latach powojennych. Po II Wojnie Światowej mieściło się tu przedszkole, biblioteka oraz świetlica wiejska z tzw. klubo-kawiarnią.

Właśnie w tych latach obiekt ucierpiał najbardziej, gdyż nie dokonywano żadnych remontów, przenosząc się w części budynku, nadające się jeszcze do użytkowania.

W 1982 roku, w grudniu, dworek zakupili państwo Jolanta i Leszek Koper. Jak na tamte lata było to ogromne wyzwanie, gdyż trwał jeszcze stan wojenny, a przez to dostępność materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz sanitarnych była niezwykle trudna.

Sam fakt zakupu dworu, który był już wówczas obiektem zabytkowym, podnosił bardzo poprzeczkę przy renowacji obiektu. Jednak przy ogromnym szczęściu i pomocy życzliwych osób udało się w dość krótkim czasie odrestaurować budynek, zachowując możliwie największą część oryginalnej architektury i zdobień, szczególnie kominków i sztukaterii sufitowej. W 1984 roku wysiłek włożony w odrestaurowanie dworku został uhonorowany przyznaniem II Nagrody Ministra Kultury i Sztuki dla Najlepszego Użytkowania Obiektów Zabytkowych.

W tym czasie w części parterowej została otwarta restauracja, która w chwili obecnej słynie w całej okolicy z wyśmienitych potraw, zaspokajających nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Popisowym daniem są kołduny, które serwowane są tu od samego otwarcia restauracji, czyli już blisko od 40 lat!

Na początku lat 90-tych w Dworku Koper uruchomione została również galeria sztuki i pracownia konserwacji zabytków. Był to czas pierwszych prywatnych plenerów malarskich i koncertów. Te odbywają się do dzisiaj.

W 2013 roku miała miejsce kolejna znacząca inwestycja. Mianowicie, został dobudowany duży ogród zimowy, który jest wypełniony światłem i pięknymi zielonymi roślinami. W dworku można nie tylko dobrze zjeść i obcować ze sztuką, ale także zatrzymać się na nocleg. Niedługo w jego podziemiach zostanie uruchomiona winiarnia z prawdziwego zdarzenia, która będzie rajem dla smakoszy wina.

Warto podkreślić, że przy bramie wjazdowej do dworku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci wielkiego patrioty – Michała Drzymały, który przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w Grabównie. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez mieszkańców powiatu wyrzyskiego – zlikwidowanego w 1975 roku po reformie administracyjnej państwa polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwiedzamy Wielkopolskę. Dworek Koper w Grabównie - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto