Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieli porządkować historyczny cmentarza w Żelazie, a pasjonaci historii z Gryfa dokonali sensacyjnych odkryć

oprac. Wojciech Frelichowski
Akcja porządkowania cmentarza w Żelazie Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Gryf".
Akcja porządkowania cmentarza w Żelazie Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Gryf". Stowarzyszenie "Gryf"
Pasjonaci historii z Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Gryf" podjęli się uporządkowania starego cmentarza poniemieckiego w Żelazie, należącego do gminy Smołdzino. W trakcie prac udało się dokonać interesujących odkryć.

Akcja porządkowania cmentarza w Żelazie, którą zorganizowało Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Gryf", przyciągnęła uwagę nie tylko członków stowarzyszenia, ale również lokalnej społeczności i członków Ochotniczej Straży Pożarnej. Wsparcie zaoferował także wójt gminy, Arkadiusz Walach.

Podczas prac na cmentarzu, jak informuje Stowarzyszenie "Gryf", odkryto liczne depozyty, żeliwne krzyże oraz ponad pięćdziesiąt nazwisk dawnych mieszkańców, którzy dzięki tym działaniom odzyskali swoją pamięć.

Na cmentarzu w Żelazie spoczywają znaczące postacie, w tym Rudolph Wilhelm Otto von Bandemer (1829-1906), znany z wystawienia kamienia poświęconego Otto von Bismarckowi, odkrytego niedawno w Słupsku. Znajduje się tam również kamień upamiętniający Moritza Karla Ernsta von Prittwitz i Gaffrona (1795-1885), budowniczego twierdz, oraz Cordulę Domicilię von Bandemer (1838-1918), malarkę, której dzieła są znane w regionie.

Odkryto także tabliczki z trumien, upamiętniające Marię Louisę Augustę von Bandemer (1832-1833) oraz Dorette von Bandemer (1835-1865).

Cmentarz w Żelazie jest uznawany za najstarszy wiejski cmentarz w powiecie słupskim, zaznaczony na mapach już w XVIII wieku. Jak opisuje Krystyna Mazurkiewicz-Palacz w książce "Dawne cmentarze w powiecie słupskim", cmentarz ten charakteryzuje się dużym założeniem z kaplicą położoną centralnie, a zachowane fragmenty nagrobków i kaplicy świadczą o różnorodności ich form. Wśród nich znajduje się jeden z najstarszych nagrobków z inskrypcją w języku łacińskim, upamiętniający budowniczego twierdz w Poznaniu i Ulm.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Historyczne odkrycie. Na prywatnej posesji pod Chojnicami znaleziony został niemiecki samolot z II wojny światowej

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto