Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn: Trzy rzeźby z Parku Podzamcze zostaną poddane konserwacji

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
wikipedia
Trzy rzeźby autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej znajdujące się w Parku Podzamcze przy olsztyńskiej Starówce zostaną poddane konserwacji - poinformował olsztyński magistrat.

Trzy rzeźby z Parku Podzamcze zostaną poddane konserwacji

Rzecznik prasowy olsztyńskiego ratusza Patryk Pulikowski poinformował, że konserwacji będą poddane rzeźby: Ryba z dzieckiem, Wiosna i Amor na Czatach. Wszystkie w latach 60. XX w. wykonała związana z Olsztynem rzeźbiarka Balbina Świtycz-Widacka.

Rzeźby zostaną poddane konserwacji w najbliższym czasie. Nie wiadomo, czy konieczne będzie zabranie posągów z Parku Podzamcze, który rozciąga się wokół olsztyńskiego Starego Miasta. Przez ten park przepływa rzeka Łyna, a przy głównym trakcie spacerowym ustawionych jest wiele rzeźb, oprócz wymienionych prac autorstwa Świtycz-Widackiej jest tam też m.in. rzeźba symbolizująca postać pruskiej dziewczyny Łyny, której łzy po stracie ukochanego miały utworzyć rzekę, czy fontanna ozdobiona podobiznami ptaków zwana Symfonią Ptaków oraz kultowy w mieście posąg żaby, który często jest albo niszczony, albo malowany sprayem przez wandali.

Balbina Świtycz-Widacka

Balbina Świtycz-Widacka przyjechała do Olsztyna po wojnie w 1954 roku. Bliscy i znajomi mówili do niej Bajka, Bajeczka, bo artystka nienawidziła swojego imienia. Wielu pracom artystka miała nadawać rysy swoje i swoich bliskich, uważa się, że chłopiec siedzący na rybie to podobizna wnuka Świtycz-Widackiej, a niektórzy w rysach kobiety nazwanej Wiosna upatrują rysów samej artystki.

Balbina Świtycz-Widacka swoją pracownię miała w dzielnicy akademickiej Kortowo, tam do dziś w przestrzeni publicznej stoją jej rzeźby, tam też jest galeria z jej pracami.

Artystka zmarła w Olsztynie w 1972 roku. Jej popiersie znajduje się na budynku restauracji, przy moście zamkowym, który ze Starego Miasta prowadzi do Parku Podzamcze. Artystka ma w Olsztynie także ulicę swojego imienia.

Źródło: PAP

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto