Gmina Przemęt. Radny apeluje o zakup wozu dla OSP Bucz

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Obecnie OSP Bucz dysponuje autem lekkim marki Ford
Obecnie OSP Bucz dysponuje autem lekkim marki Ford Facebook OSP Bucz
Już ostatnie tygodnie dzielą strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaszczorze od powitania fabrycznie nowego, ciężkiego wozu ratowniczo – gaśniczego. Tymczasem radny Tomasz Maciejewski apeluje do wójta o zabezpieczenie środków na kolejny samochód.

Tym razem mowa o jednostce OSP Bucz. Reprezentujący tych mieszkańców radny Tomasz Maciejewski podczas ostatniego posiedzenia Rady Gminy Przemęt złożył interpelację w tej sprawie.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie gminy na 2022 rok z przeznaczeniem na zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego z napędem 4x4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Buczu – informuje Tomasz Maciejewski.

Jak dodaje, jednostka w ostatnich miesiącach dostosowała już remizę, by ta zmieściła tego typu samochód. Ponadto powołuje się na zapis w dokumentacji pn. „Analiza operacyjna zabezpieczenia powiatu wolsztyńskiego”, w której to znalazł się zapis o planowanej wymianie wozu na takiego typu, jaki wskazuje radny. Argumentuje również, że jednostka posiada aktywnych członków, jest bardzo mobilna i szybko reaguje na wezwania, a ponadto właśnie w 2022 roku celebrować będzie 90-lecie powstania.

- Zakup auta byłby pięknym uwieńczeniem ciężkiej pracy jaką Zarząd i członkowie OSP wykonują na co dzień, dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa oraz edukacji mieszkańców gminy Przemęt w zakresie ochrony przeciwpożarowej – podkreśla radny.

Dodać tu należy, że sprawa zakupu wozu dla jednostki OSP Bucz była już poruszana w 2020 roku, również w formie interpelacji.

Wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak poinformował nas, że to, czy w 2022 roku uda się kupić samochód dla strażaków w Buczu zależy od radnych – czy postanowią zabezpieczyć środki na tego typu inwestycję, ale także od możliwości finansowych gminy oraz możliwych dofinansowań zewnętrznych, jakie można by było pozyskać na zakup auta.

Janusz Frąckowiak podkreśla, że gmina Przemęt, jako jedna z nielicznych w regionie, w ciągu ostatnich trzech lat kupiła do jednostek OSP aż 4 wozy bojowe, w tym najnowsze auto, czyli ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy, który jeszcze w tym roku zastąpi wysłużonego Jelcza w OSP Kaszczor.

Obecnie nie można więc wykluczyć, że strażacy z Buczu cieszyć się będą z nowego wozu już za rok. Wszystko zależy od wskazanych przez wójta czynników. Dodajmy na koniec, że Ochotnicza Straż Pożarna w Buczu nie jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Dodaj ogłoszenie