Gmina Przemęt zaoszczędzi na obsłudze kredytu?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
NaM
Udostępnij:
Władze gminy Przemęt jakiś czas temu ogłosiły przetarg na usługę udzielenia wraz z obsługą długoterminowego kredytu w wysokości 2 000 000 zł na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Ogłoszono, że kredyt ma zostać wykorzystany w dwóch ratach – po milionie złotych każda, a sam okres kredytowania ma wynieść od dnia podpisania umowy, do końca 2025 roku – wówczas ma nastąpić ostateczna spłata zobowiązań. Wskazano również, że zabezpieczeniem ma być weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zaś sama spłaty kapitału planowana jest według harmonogramu.

I tak, w 2023 roku zaplanowano cztery raty po 25 000 złotych każda, w 2024 roku również zaplanowano cztery raty, jednak jednorazowo ma być oddawane nie 25 000 złotych, a zdecydowanie więcej, bo po 300 000 złotych, z kolei w ostatnim roku kredytowym, a wiec w 2025 spłaty mają wynieść po 175 000 złotych, również w czterech ratach. Zaś spłata odsetek w okresach kwartalnych ma następować do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale.

Władze poinformowały, że zamawiający zastrzega sobie prawo do niewykorzystania pełnej kwoty kredytu oraz wcześniejszej spłaty kapitału w okresie obowiązywania umowy po wystąpieniu z wnioskiem do wykonawcy, co najmniej 7 dni przed planowaną spłatą. Powyższe spowoduje ponowne przeliczenie wielkości rat kapitałowych i odsetkowych oraz przesłanie przez wykonawcę nowego harmonogramu spłaty kredytu. Zamawiający nie będzie ponosił żadnych kosztów z tytułu aneksowania umowy.

Gmina zaplanowała przeznaczyć na to zadanie, na jego obsługę: 132 800 złotych. I choć umowy jeszcze nie podpisano, to okazało się, że w przetargu udział wziął wyłącznie Bank Spółdzielczy we Wschowie, który za realizację zadania zaproponował 70 485,30 zł. Gmina ma więc szansę zaoszczędzić blisko połowę planowanej kwoty.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Dodaj ogłoszenie