Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej Niebieskich Kart, ale wcale nie mniej problemów

Magdalena Łukaszewska
Ofiary przemocy potrzebują pomocy i wsparcia
Ofiary przemocy potrzebują pomocy i wsparcia
Przemoc w rodzinie wciąż pozostaje problemem. Takie sytuacje dotykają wiele osób. Nierzadko ofiarami są również dzieci. Okazuje się, że również w naszym powiecie takich przypadków niestety nie brakuje.

W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu policjanci wszczęli procedurę Niebieskich Kart w 38 przypadkach. Powodem z kolei była przemoc w rodzinie. Dodajmy, że od początku 2018 roku takich przypadków było już pięć. Jednak jak wyjaśnia rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, liczba Niebieskich Kart w porównaniu z rokiem 2016 i 2017 maleje. Zgłoszeń przemocy domowej. w 2016 roku było 195, w 2017 - 187. Spadek, choć niewielki, ale jednak jest.

- Liczby nie wskazują na to, by problem był poważny, ale dla rodzin dotkniętych przemocą domową z pewnością odczucia będą odmienne. W 2016 roku odnotowaliśmy 15 przestępstw stwierdzonych z art. 207 KK, w roku 2017 było ich również 15. Ogółem na terenie powiatu w 2017 roku stwierdzono popełnienie 694 przestępstw, więc 15 dotyczących znęcania się to nieco ponad dwa procent tej liczby. Kwestią oceny będzie stwierdzenie czy jest to „duży problem”, czy można traktować go marginalnie. Niezależnie od liczb, policjanci traktują każdy ze zgłaszanych przypadków bardzo poważnie, ponieważ każda z takich sytuacji pociąga za sobą dramat konkretnych ludzi- tłumaczył Wojciech Adamczyk.

Niezależnie również od liczby takich przypadków pomoc, niesiona przez system towarzyszący założeniu Niebieskiej Karty, zawsze jest bardzo potrzebna ofiarom przemocy w rodzinie:

- Dzięki Niebieskiej Karcie rodzina dotknięta przemocą domową wchodzi w pole widzenia policji i innych służb, a dzięki temu nie pozostaje ze swym problemem sama. Przestaje być też anonimowa, ponieważ wiedzę o jej sytuacji otrzymują instytucje zajmujące się pomocą rodzinie. Zgodnie z przepisami do takiej rodziny w przeciągu 7 dniu musi dotrzeć właściwy miejscowo dzielnicowy, który rozpoznaje sytuację. Dodatkowo informacja trafia do Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, jeśli jest taka potrzeba to również do służby zdrowia, szkoły itp.- podsumował nasz rozmówca.

Funkcjonariusze oraz urzędnicy zaznaczają jednak, że najważniejsze aby nie pozostawać obojętnym na przemoc. Jeśli tylko jesteśmy jej świadkami lub wiemy, ze ktoś jej doświadcza powinniśmy natychmiast reagować nim dojdzie do tragedii.

Źródło: tvn24

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto