MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

Redakcja
Kierownik PCPR Adam Rogalewski
Kierownik PCPR Adam Rogalewski Ewelina Olszewska
Ponad sto tysięcy mniej przyznano Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie ze środków PFRON. Cierpią na tym przede wszystkim osoby niepełnosprawne, bo na nie głównie przeznaczane były fundusze.

- W tym roku musieliśmy ograniczyć środki w każdym zadaniu- mówi Adam Rogalewski kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Mniej środków przyznaliśmy między innymi na dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych oraz turnusy rehabilitacyjne - dodaje.

Środki regularnie zmniejszane są co roku dla porównania w roku 2008 powiat otrzymał ponad milion dwieście tysięcy w tym roku był to kwota około pięćset trzydzieści pięć tysięcy. Jest to zatem ogromna różnica. W przeciągu trzech lat kwota zmniejszyła się o ponad połowę. Pomimo zmniejszających się z roku na rok środków, liczba osób niepełnosprawnych na terenie powiatu Wolsztyńskiego nie spada.

Niestety nie mamy dokładnych danych jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne, nie prowadzi się bowiem statystyk – informuje kierownik. Posługujemy się spisem powszechnym z 2002 roku, choć sądzę że nie oddaje on w pełni liczby tych osób. Natomiast nie maleje liczba osób, która w centrum składa wnioski o uzyskanie stopnia niepełnosprawności - dodaje.

Ze środków które w tym roku przeznaczył PFRON Powiatowe Centrum będzie musiało przekazać kwotę stu trzydziestu tysięcy na dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej, które już wkrótce zostaną uruchomione. Finansowanie jest konieczne ze względu na to że w pierwszym roku po ich uruchomieniu nie dostaje się środków z funduszu.

Ze względu na taka sytuację Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie postanowiło zdobyć fundusze z innych źródeł. - Udało nam się pozyskać środki z programu unijnego „ Stop wykluczeniu społecznemu w Powiecie Wolsztyńskim na rok 2011”- mówi kierownik.

Celem programu jest aktywizacja osób narażonych na wykluczenie społeczne . Są to między innymi osoby niepełnosprawne, wychowankowie domu dziecka oraz rodziny zastępcze. Udało się otrzymać na ten cel ponad trzysta osiemdziesiąt tysięcy. Z tych środków finansowane będą wyjazdy trwające od sześciu do czternastu dni, najczęściej nad morze i w góry.

Podczas pobytu uczestnicy będą mieli możliwość brania udziału w różnego typu szkoleniach z zakresu aktywnego poszukiwania pracy, będą mogli także poddać się bezpłatnym badaniom specjalistycznym wykonywanym przez doświadczonych lekarzy. Ponadto maja możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc. W listopadzie Powiatowe Centrum przygotowała także specjalny turnus rehabilitacyjny dla osób z bardzo ciężkimi upośledzeniami neurologicznymi. W specjalnym ośrodku pod okiem specjalistów chorzy będą poddawani zabiegom, które mogą w znacznym stopniu poprawić ich stan zdrowia.

-Przyznam, że bardzo trudno jest dostać się do takiego ośrodka - informuje A. Rogalewski Ze względu na jego skuteczność leczą się tam ludzie z całego świata. Dzięki dobrej organizacji już w listopadzie pojedzie tam jedenaście osób - dodaje.

Koszt pobytu jest bezpłatny a całość pokrywa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto