MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy zawodowi oraz ochotnicy będą pomagać w akcji szczepień

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Strażacy zawodowi oraz ochotnicy włączą się w akcję pomocy przy dowożeniu do punktów szczepień
Strażacy zawodowi oraz ochotnicy włączą się w akcję pomocy przy dowożeniu do punktów szczepień PSP Wolsztyn
W czwartek 21 stycznia Polski Serwis Pożarniczy Remiza poinformował – powołując się na Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, że nieco ponad 10 000 strażaków zawodowych zadeklarowało chęć szczepień przeciw Covid-19.

To około 35 procent wszystkich zawodowców. O ilości strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy wyrazili chęć szczepień nie poinformowano. Akcja zapisów na szczepienia dla służb mundurowych jest cały czas otwarta. Strażacy – zarówno zawodowi, jak i ochotnicy według planów rządzących – niezależnie od wieku - będą szczepieni w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, zaraz po seniorach oraz osobach z chorobami przewlekłymi.

Chcieliśmy sprawdzić, jak zainteresowanie szczepieniami wygląda na naszym terenie – w powiecie wolsztyńskim. Jednak od oficera prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie aspiranta Waldemara Wielgosza usłyszeliśmy, że nie może nam obecnie podać takich statystyk, bo dane cały czas się zmieniają.

To nie wszystko, bo prócz możliwości wcześniejszego zaszczepienia się, strażacy – zarówno zawodowi, jak i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych mają brać czynny udział zarówno w akcji informacyjnej dotyczącej szczepień przeciw Covid-19, jak i pomagać dostać się do punktów szczepień seniorom.

Rząd oraz przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej podejmują współpracę w realizacji Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. KPRM przekaże strażakom środki ochronne potrzebne do przeprowadzenia bezpiecznych i skutecznych szczepień. Z kolei członkowie OSP wesprą rząd w edukacji społeczeństwa oraz motywowaniu obywateli do decyzji o przystąpieniu do programu.

- Na terenie powiatu wolsztyńskiego funkcjonują w sumie 44 jednostki OSP – zarówno w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jak i spoza systemu. Z nich wszystkich 30 jednostek zadeklarowało chęć przy dystrybucji ulotek, a 23 jednostki zadeklarowały chęć dowożenia lub pomoc w transporcie osób na szczepienia – wyjaśnia Waldemar Wielgosz.

Strażak dodał, że podczas transportu osób do punktów szczepień obowiązywać będą zasady zachowania bezpieczeństwa określone przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

- Nasza komenda będzie w stałym kontakcie z koordynatorami gminnymi ds. szczepień, którzy zostali w każdym z samorządów wyznaczeni do tej sprawy. I to właśnie koordynatorzy będą przekazywać informacje dotyczące potrzeb transportowych. Dodam również, że do podwożenia osób do punktów szczepień będą wysyłane tylko te jednostki, które posiadają specjalne lekkie samochody ratowniczo – gaśnicze (osobowe lub busy – przyp.red.). Z kolei jednostki, które dysponują tylko wozami średnimi i ciężkimi (samochody ciężarowe – przyp.red.) mogą być wysyłane do pomocy w transporcie, czyli np. Zniesieniu osoby niepełnosprawnej itp. - zakończył oficer prasowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto