Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W obronie nazwy ulicy 27 Stycznia

Jakub Przybysz
Ulica 27 Stycznia to główny pas drogowy w Kargowej.
Ulica 27 Stycznia to główny pas drogowy w Kargowej. Marcin Paczkowski
Rada miejska i burmistrz Kargowej wnoszą o odstąpienie od procedury zmiany nazwy ulicy 27 Stycznia.

Obecnie, w wielu polskich miejscowościach zmienia się nazwy ulic. Powód? Ustawa o dekomunizacji, która zabrania aby ulice czy place kojarzyły się z komunizmem. I tak do burmistrza Kargowej wpłynęło pismo, aby zmienić nazwę ulicy 27 Stycznia, która miałaby czcić Armię Czerwoną, która w 1944 roku przełamała niemiecką blokadę Leningradu. Problem jednak w tym, iż nazwa ulicy w Kargowej nie upamiętnia komunistów, tylko polskich bohaterów.

W świadomości mieszkańców Kargowej geneza nadania ulicy nazwy 27 Stycznia jest związana z walkami w obronie Kargowej podczas drugiego rozbioru Polski i wiedza ta jest powszechna. Wielkopolska jako jedyny region Rzeczypospolitej przeciwstawiła się wówczas zbrojnie obcym wojskom zajmującym ziemie polskie na mocy układu o drugim rozbiorze Polski. Po ogłoszeniu rozbioru władze polskie wydały oddziałom znajdującym się na utraconych terenach rozkaz wycofania się. Oddziały z Wielkopolski miały wycofać się do Łowicza. Liczący około 60 żołnierzy garnizon z Kargowej, dowodzony przez kapitana Kazimierza Więckowskiego nie wykonał rozkazu odwrotu i dowódca nakazał przygotować do obrony miejscowy ratusz.

W dniu 27 stycznia 1793 r. do Kargowej wkroczyły 600-osobowe siły pruskie. Prusacy zażądali złożenia broni i wydania odwachu. Pertraktujący z nimi przed ratuszem Więckowski usiłował chwycić za uzdę konia pruskiego majora. Ruch ten uznano za akt agresji i polski oficer legł pod ciosami szabel i bagnetów. Niewielki oddział żołnierzy stanowiący załogę ratusza otworzył wówczas ogień. Prusacy rozpoczęli oblężenie i po krótkiej wymianie ognia sforsowali bramę budynku. Walka była nierówna, obrońcy zostali zmasakrowani, ranni byli dobijani, a bój zakończył się brutalnym rabunkiem. Nielicznych ocalałych z pogromu rannych żołnierzy polskich Prusacy prowadzili triumfalnie jako jeńców w zgrupowaniu gen. von der Trencka, który 31 stycznia 1793 r. wkroczył do Poznania. Pamięć o bohaterskich obrońcach kargowskiego ratusza przetrwała wiele lat.

W związku z tym, w ostatnim tygodniu burmistrz wysłał pismo do Instytutu Pamięci Narodowej, aby ulica 27 Stycznia nie musiała zmieniać swojej nazwy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto