Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie jest więcej samochodów niż mieszkańców. Choć dokładnie policzyć tego nie można

Marcin Paczkowski
W powiecie jest więcej samochodów niż mieszkańców. Choć dokładnie policzyć tego nie można
W powiecie jest więcej samochodów niż mieszkańców. Choć dokładnie policzyć tego nie można Archiwum naszemiasto
Na koniec ubiegłego roku w powiecie wolsztyńskim było blisko 65 tysięcy zarejestrowanych pojazdów. To znacznie więcej niż cały powiat ma mieszkańców.

W całej Polsce zarejestrowanych jest około 28 milionów samochodów. W naszym kraju żyje ponad 38 milionów ludzi. Oznacza to, iż na jednego mieszkańca przypada 0,74 pojazdu. Statystykę tę zawyża powiat wolsztyński. Tutaj na jednego mieszkańca przypada około 1,14 samochodu.

W 2017 roku w wolsztyńskim wydziale komunikacji wydano 1.921 praw jazdy oraz 21 międzynarodowych praw jazdy. Wyrobiono również 1.379 profilów kandydatów na kierowcę, a ponad 200 kierowców otrzymało skierowania na badania. Były także mniej przyjemne liczby. Wydano 172 decyzję o zatrzymaniu uprawnień. Co ciekawe, w powiecie wolsztyńskim, przybyło również… dwóch motorniczych. Dwie osoby otrzymały uprawnienia do kierowania tramwajem. Warto jednak zaznaczyć, iż wszystkie te liczby podane są w przybliżeniu. - W związku z zamieszaniem jakie wprowadził nowy system CEPIK 2.0, wiele danych podajemy w przybliżeniu, ponieważ dokładnej liczby nie jesteśmy w stanie określić - informuje nas Katarzyna Merda, kierownik wydziału komunikacji w starostwie powiatowym w Wolsztynie.

Wydano około 20.551 pozwoleń czasowych, stałych dowodów i decyzji. Kart pojazdów wyrobionych zostało 2.746. Z kolei procedur przerejestrowania samochodów z innych powiatów do naszego było ponad 5,5 tysiąca. Z początkiem roku 2017, z inicjatywy starosty, przeorganizowano pracę w wydziale komunikacji. Za zgodą Zarządu Powiatu zakupiono i zainstalowano, specjalny system kolejkowy, który znacznie ułatwia obsługę interesantów. I mówi nam on, iż w całym ubiegłym roku wydano blisko 36 tysięcy numerków, czyli mniej więcej tylu interesantów wydział obsłużył. - Dzięki temu rozwiązaniu obsługa wydaje się być znacznie szybsza - dodaje Katarzyna Merda. W wydziale komunikacji nie tak dawno (styczeń 2017) wprowadzona została dwuzmianowość. Rejestracji pojazdów (i wszystkich innych spraw związanych z ustawowym zakresem obowiązków wydziałów komunikacji - prawa jazdy, krajowy transport drogowym, instruktorzy nauki jazdy, stacje kontroli pojazdów), dokonywać można od 8.30 do 17.00 - w tych godzinach jest obsługa interesantów (godziny otwarcia biura podawczego i wydziału komunikacji 7.30-18.00). To znacznie ułatwia sprawę dla wszystkich petentów, kolejki są przez to mniejsze. - Nieraz niepotrzebnie ludzie zjawiają się z samego rana i czekają długi czas. Po południu najczęściej jest luźniej, nie ma tak dużych kolejek - mówi kierownik wydziału. Przy okazji zmian wprowadzonych zostało także kilka kolejek, tak aby ci co odbierają dowód nie czekali w kolejce za osobą, która ma firmę i rejestruje pojazdy dla 10 osób. Takich sytuacji nie ma. Osoby, które przychodzą z plikiem tablic są obsługiwane w oddzielnej kolejce.

Warto również wspomnieć o planowanym remoncie w wydziale. Nie tak dawno odnowione zostały biura pracowników, teraz przychodzi czas na gruntowną zmianę korytarza. Remont ma rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca tego roku. Ma być znacznie ładniej niż obecnie, tak aby czekanie na swoją kolejkę nie było tak dużą udręką. Dodatkowo, ulepszony ma zostać także system kolejkowy, który działać będzie jeszcze sprawniej. Czy w związku z tym czeka nas już niebawem przerwa w funkcjonowaniu wydziału. - W czasie remontu urząd działać będzie normalnie. Prace odbywać będą się głównie w weekendy. Przez ten czas może być nieco mniej miejsca na korytarzu, jednak interesanci obsługiwani będą normalnie - informuje kierownik wydziału komunikacji.

Inną sprawą jest system CEPIK 2.0, który wg zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji miał poprawnie działać od poły listopada 2017 r. System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców miał usprawnić obsługę klientów wydziałów komunikacji w całym kraju, zmniejszyć liczbę niezałatwionych spraw. Jednak pomimo tego, iż od wprowadzenia nowego systemu minęło już pół roku, system nadal nie działa w stu procentach poprawnie.

Mieszkańcy musieli wykazać się ogromną cierpliwością ponieważ kiedy już przyszła ich kolej okazało się, że i tak nie mogą załatwić swoich spraw, gdyż system przestawał działać. Utrudnienia dotyczyły przede wszystkim rejestracji pojazdów, wydawania dowodów rejestracyjnych, wyrejestrowywania aut, w zasadzie wszystkiego po kolei. Teraz jest już lepiej, jednak wówczas atmosfera w wydziale komunikacji była nerwowa. - Cała sytuacja kosztowała nas bardzo dużo nerwów, choć trzeba powiedzieć, iż mieszkańcy powiatu rozumieli, iż to nie nasza wina i nie mieli do nas pretensji. W okolicznych powiatach bywało z tym niestety różnie - mówi Katarzyna Merda. Z CEPiK 2.0 korzysta ponad 30 uprawnionych ustawowo podmiotów m.in. stacje kontroli pojazdów, policja, wszystkie sądy, komornicy sądowi oraz wszystkie urzędy od szczebla gminnego do poziomu ministerialnego oraz wiele innych. System gromadzi dane, które identyfikują pojazd, dane właściciela, daty nabycia, zbycia pojazdu, ubezpieczenia, informacje o badaniach technicznych, kolizje i powstałe szkody itd. Każdego dnia wykonuje się w nim tysiące operacji. Głównym założeniem systemu CEPIK 2.0 wprowadzonego 13 listopada 2017 r. miała być możliwość wymiany tych informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami w czasie rzeczywistym, bazując na najnowszych posiadanych danych.


Wypadek tira na obwodnicy Gniezna

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto