Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowsze zdjęcia z realizacji projektu na Szlaku Żurawim w Wolsztynie

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W każdej altanie znajdują się ławki oraz kosze na śmieci. Podłoże wyłożone jest kostką brukową.
W każdej altanie znajdują się ławki oraz kosze na śmieci. Podłoże wyłożone jest kostką brukową. Natalia Krawczyk
Zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem prawej strony ścieżki pieszo-rowerowej stanowiącej cześć Szlaku Żurawiego. Utworzono trzy punkty wypoczynkowe w postaci altan. 20 maja miał miejsce odbiór techniczny.

Szlak Żurawi ma łączną długość 8,5 kilometra i stanowi część szlaku żółtego Świętno - Obra - Wolsztyn - Kuźnica Zbąska. Trasa okrąża Jezioro Wolsztyńskie oraz przecina rzekę Dojcę. Na co dzień na szlaku można zaobserwować kaczki oraz łabędzie.

Mieszkańcy Wolsztyna i okolic zyskali nowe miejsca wypoczynku biernego i spacerów. Przy prawej stronie ścieżki pieszo-rowerowej stanowiącej część Szlaku Żurawiego, od mostu na Dojcy w kierunku Bielnika można zobaczyć już trzy altany. W środę, 20 maja nastąpił odbiór techniczny wykonanych prac. Miejsce ma służyć jako oaza ciszy i spokoju. Celem projektu było także stworzenie przestrzeni biologicznie czynnej o wysokich walorach estetycznych.

Jak informuje Wojciech Lis, burmistrz Wolsztyna, dzięki inwestycji, którą zrealizowano, pojawią się tu nowe drzewa i ma nadzieję, że nie ostatnie.

Projekt zawiera m.in. uporządkowanie terenu i podniesienie jego różnorodności biologicznej. Najbardziej widocznym elementem inwestycji są trzy altany, które z czasem porosną kwitnącymi pnączami i posłużą jako miejsca wypoczynku. Wielu mieszkańców zastanawia się, czy w przyszłości pnącza stworzą swego rodzaju zadaszenie. Wewnątrz altan pojawiły się ławki oraz kosze na śmieci, a podłoże wyłożono kostką brukową.

Posadzono rodzime rośliny, w tym drzewa - 6 wierzb płaczących, 8 wiśni i 2 olchy. Pojawiły się tu również cztery tablice informacyjno-edukacyjne, których merytoryczną treść przygotowały Małgorzata Buda i Renata Magdans z Klubu Przyrodników działającego przy wolsztyńskim LO.

Jak informuje Urząd Miejski w Wolsztynie, autorką projektu jest mgr inż. Monika Szczeblowska, która w zakresie zieleni współpracowała ściśle z Iwoną Tomiak z Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, odpowiedzialna za zieleń miejską.

Przypominamy, że na tę inwestycję samorząd gminy Wolsztyn pozyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości 88 tys. zł. Całość finalnie kosztowała 270 tys. zł.
Prace wykonała firma „PROFIT-BUD” Mariusza Janika, a inspektorem nadzoru był Wojciech Chałupka.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto