Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 100 lecia wyzwolenia Wolsztyna już w sobotę!

Marcin Paczkowski
Obchody 100 lecia wyzwolenia Wolsztyna już w sobotę!
Obchody 100 lecia wyzwolenia Wolsztyna już w sobotę! Archiwum NM
W tym roku przypada setna rocznica Powstania Wielkopolskiego. Najważniejsze uroczystości upamiętniające to wydarzenie na naszym terenie dopiero przed nami.

Wszystko zaczęło się 26 grudnia 1918r., gdy do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski. Wybuchły zamieszki. Dzień później w godzinach popołudniowych Polacy uderzyli na gmach prezydium policji, zdobyli pocztę i dworzec główny. W mieście wprowadzono stan wyjątkowy, a wodzem Powstania Wielkopolskiego został kapitan Stanisław Taczak. 29 grudnia 1918 r. wyzwoliły się m.in. Kórnik, Wielichowo i Grodzisk Wlkp. Kilka dni później, 5 stycznia 1919 r. powstańcy wkroczyli do Wolsztyna. - O 4.00 rano obudziły mnie wystrzały. Po krótkiej walce powstańcy wypierają niemieckie posterunki ze wschodniego krańca miasta. Niezdobyta jest poczta i stacja kolejowa, gdzie Niemcy rozstawili kulomioty - czytamy we wspomnieniach ppłk. Stanisława Tomiaka. W południe doszło do zawieszenia broni i negocjacji. Kpt. Kazimierz Zenkteler ogłosił ich wyniki zgromadzonym na rynku powstańcom. Ci byli jednak niezadowoleni i mimo rozejmu biegiem rzucili się w stronę dworca oraz poczty. Zaskoczone wojska niemieckie dały się rozbroić lub uciekły. I tak, Wolsztyn stał wolny, a dla upamiętnienia tego wydarzenia od 1921r. główna ulica w mieście nosi nazwę 5 Stycznia. I to właśnie 5 stycznia, główne uroczystości związane z Powstaniem Wielkopolskim odbędą się w Wolsztynie.

Sobotnie uroczystości w Wolsztynie rozpoczną się o godz. 8.30 od uroczystego złożenia kwiatów przy tablicach na ul. 5 Stycznia oraz na grobach powstańców na cmentarzu parafialnym przy ulicy Lipowej. Godzinę później, czyli o 9.30 zaplanowana została uroczysta akademia w sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury. O godz. 11.30 przewidziano składanie kwiatów przed pomnikiem na Rynku. Z kolei o 12 odbędzie się msza święta w kościele NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Od godz 13 do 14.30 na Rynku trwać będzie się rekonstrukcja walk. Warto zaznaczyć, iż związku z tym wydarzeniem planowane jest całkowite zamknięcie jezdni dla ruchu pojazdów samochodowych w godzinach: 10.30-15.00 na ulicy 5 Stycznia (odcinek od ul. Słodowej do przejazdu kolejowego), 13.00-15.00 na ulicach: Rynek, Poznańska,5 Stycznia, 11.45-12.00 na ulicy Kościelnej. Organizatorzy proszą także w tym dniu o nieparkowanie pojazdów na ulicach 5 Stycznia, Rynek, Poznańska, Kościelna. Wszyscy mieszkańcy oraz właściciele sklepów proszeni są także o zakrycie tablic reklamowych oraz przygotowanie aranżacji witryn sklepowych w tematyce powstańczej w ramach obchodów wydarzenia. Kolejnym punktem uroczystości będzie apel poległych na Rynku, który odbędzie się o godz. 16 i zostanie przygotowany przez Hufiec ZHP Wolsztyn. O godz. 18 czeka nas XII Wiedeński Koncert Noworoczny w kościele pw. Św. Jakuba w Obrze. Tam także nie zabraknie patriotycznych wątków nawiązujących do powstania. Podobnie będzie dzień później, 6 stycznia, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie, gdzie o godz. 18 odbędzie się koncert noworoczny.

Obchody związane z 100-leciem powstania w gminie Siedlec rozpoczęły się już w październiku, w związku z wykonaniem w porozumieniu z Nadleśnictwami Wolsztyn i Babimost tras turystycznych, przy których ustawiono tablice upamiętniające bohaterów oraz ważne wydarzenia sprzed 100 lat.

Warto także przypomnieć, iż w październiku nadano szkole w Kopanicy imię Kopanickiej Drużyny Powstańców Wielkopolskich. Dzieci, wnuki i prawnuki, praprawnuki powstańców z tej drużyny chodziły i chodzą nadal do szkoły w Kopanicy.

Z kolei w gminie Przemęt, główne uroczystości każdego roku odbywają się 6 stycznia. O godz. 11 w kościele pw. Jana Chrzciciela. Następnie w asyście wojska, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości odbędzie się przemarsz na rynek, gdzie zostaną złożone kwiaty oraz będą przemowy, salwa honorowa oraz przybliżenie historii. To właśnie, 6 stycznia 1919 roku na wezwanie ks. Kuliszaka na rynku w Przemęcie zjawiło się ponad 500 ochotników, w tym wielu byłych wojskowych. Utworzono wówczas oddział powstańczy, liczący 120 osób, który nazwano „Kompania Prze-męcka”. Dowództwo objął ppor. Józef Wróblewski.


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto