Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy instruktażowe z zasad bezpiecznego zachowania się na lodzie

Marcin Paczkowski
POKAZ INSTRUKTAŻOWY Z ZASAD BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NA LODZIE
POKAZ INSTRUKTAŻOWY Z ZASAD BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NA LODZIE PSP Wolsztyn
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Prosimy o umieszczenie w czasopismach informacji o bezpiecznym zimowym wypoczynku (materiały u dołu) oraz informacji o pokazach instruktażowych.

„Mając na uwadze bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży, strażacy PSP w Wolsztynie przy współpracy z jednostkami OSP w Chobienicach i w Przemęcie organizują  pokazy połączone z  instruktażem. Celem pokazu jest uświadomienie jak niebezpieczne mogą być zabawy na lodzie w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz podstawowe zasady udzielania pomocy osobom poszkodowanym.  Strażacy zaprezentują zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów”
Dzieci z szkół podstawowych jak i innych zainteresowanych strażacy zapraszają w dniach:

16-01-2017 o godz. 10:00 Wolsztyn Jezioro Wolsztyńskie, ujście Dojcy przy ul Rzecznej.
17-01-2017 o godz. 10:00 Chobienice staw przy moście.
18-01-2017 o godz. 10:00 Przemęt staw w centrum miejscowości.

Materiał źródłowy KG PSP
ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NA LODZIE
Unikaj przeciążenia lodu – zbyt duża liczba osób na tafli lodowej może spowodować jego załamanie;
Pamiętaj o zmianach warunków atmosferycznych (odwilż, skoki temperatury, opady) – wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu; śnieg przykrywa i maskuje szczegóły budowy pokrywy lodowej; utrudnia to, a nawet uniemożliwia ocenę sytuacji. Często po opadach śniegu widoczne są tylko większe nierówności - są one jedynymi oznakami zmian charakteru zlodzonej powierzchni;
Przed wejściem na lód upewnij się o jego grubości (grubość gwarantująca Twoje bezpieczeństwo to minimum 15 cm);
Przebywając na zamarzniętym akwenie nie trzymaj rąk w  kieszeniach, gdyż utrudni to próby Twojego ratowania w wypadku załamania się tafli lodowej;
Po usłyszeniu sygnału trzeszczenia lodu należy natychmiast zawróć.

ZAPAMIĘTAJ:
Najniebezpieczniejszy okres przebywania na lodzie to okres zimowo-wiosenny.
W razie pękania pod Tobą lodu staraj się zmniejszyć swój nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na im, co spowoduje rozłożenie Twojego ciężaru ciała (zwiększenie powierzchni).
Jeżeli zauważysz kogoś na niebezpiecznym lodzie, odradź mu przebywanie na nim.
W razie pęknięcia lodu i tonięcia osób nie wpadaj w panikę, lecz działaj rozważnie i zdecydowanie.
Należy dobrze zastanowić się, zanim wejdziemy na lód. Zabawa na cienkim lodzie może zakończyć się tragicznie. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie zostawiać ich samych w pobliżu zamarzniętych jezior. Pamiętajmy, że pokrywa lodowa zawsze może być zdradliwa i zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej grubość. Pod żadnym pozorem dzieci nie mogą same bawić się na zamarzniętych akwenach.

Gdy lód się załamie...
Pierwszy zimowy lód załamuje się w kształt gwiazdy, a z przedwiosennym ociepleniem rozsypuje się w drobne grudki, tzw. kaszę. W pierwszym wypadku, gdy zdarzy się nam wpaść do wody, należy przede wszystkim rozłożyć ręce na tafli i spokojnie wzywać pomocy, unikając wszelkich prób wydostania się na pewniejszą powłokę. W drugim przypadku postępujemy odwrotnie: należy jak najszybciej dostać się do trwalszej pokrywy i nie wychodząc na lód, oczekiwać ratunku.
Ratując człowieka spod lodu nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym. Osoby, które będą nam udzielały pomocy nie mogą podchodzić zbyt blisko.
Należy poszukać jakiegoś długiego przedmiotu (konar drzewa, pasek, szalik czy kurtka), położyć się na lodzie, doczołgać się na bezpieczną odległość do tonącego, rzucając mu przygotowany wcześniej przedmiot i cofając się wolno wyciągać go na lód. Poszkodowanemu, który został wyciągnięty z zimnej wody, należy udzielić pierwszej pomocy lub wezwać pogotowie ratunkowe. Uratowanego trzeba jak najszybciej przenieść w ciepłe miejsce i rozcierać ciało (tak, by je rozgrzać), a następnie przebrać w suchą bieliznę i odzież. Trzeba zadbać, by nie doszło do wychłodzenia organizmu. Należy pamiętać, aby dać mu do picia ciepłą herbatę czy kawę – nigdy alkohol. Najlepiej wezwać lekarza.
Pamiętajmy, by nie polewać takiej osoby ciepłą wodą, gdyż może to wywołać szok termiczny.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną.


48 drużyn na piłkarskich MŚ od 2026 roku

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto