Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Powiatowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego był pełen atrakcji

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Wydarzenie było świetną okazją do integracji rodzin zastępczych z powiatu wolsztyńskiego.
Wydarzenie było świetną okazją do integracji rodzin zastępczych z powiatu wolsztyńskiego. Natalia Krawczyk
30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji w ogrodzie przy Domu Dziecka Droga odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Dla najmłodszych i ich rodzin przygotowano multum atrakcji. Były dmuchańce, malowanie twarzy, bańki mydlane, koncert perkusistów i wiele innych!

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Domu Dziecka Droga

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie 27 maja zorganizowało wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W powiecie wolsztyńskim funkcjonują 32 rodziny zastępcze, w których opiekę znalazło 57 dzieci. Celem wydarzenia jest przede wszystkim promocja rodzicielstwa zastępczego wśród mieszkańców powiatu oraz integracja rodzin zastępczych z naszego terenu.

- Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć każdy człowiek. Przyjąć do własnej rodziny dziecko, ofiarować mu swą miłość i troskę. Wprowadzić je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. To jeden z wielkich darów, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi - mówiła Angelika Barska-Badowska, która poprowadziła to spotkanie.

Pani Angelika wspiera dom dziecka w wielu wydarzeniach. Za pomoc wszystkim zaangażowanym osobom podziękował starosta Jacek Skrobisz. Oprócz wsparcia tego wydarzenia, ufundował dla rodzin młode drzewka.

- Chcę Wam przede wszystkim podziękować - wszystkim tym, którzy się angażują, którzy tworzą tą jedną wielką rodzinę w powiecie wolsztyńskim. Życzę udanej zabawy i jeszcze raz dziękuję za to, co robicie.

Nie zabrakło podziękowań również od Anny Białek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Skierowała kilka słów do zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej: Klaudii Nolki, Kasi Rzeźniczak, Magdy Knobel, Magdy Kotlarskiej i Karoliny Arczewskiej.

- To te dziewczyny służą państwu radą, pomocą. Mam nadzieję, że wszystkie potrzeby są zaspokajane - zaznaczyła Anna Białek.

Dla najmłodszych przewidziano tatuaże, bańki mydlane, balonowe figurki, zabawy sportowe, konkurencje z nagrodami, dmuchańce oraz poczęstunek. Podczas wydarzenia wystąpili młodzi perkusiści Grupy Szopena. Organizację wydarzenia finansowo i rzeczowo wsparli: Starostwo Powiatowe w Wolsztynie, Hurtownia Vika, Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Leszka Cichego, Blanka i Adam Cichy oraz firma Rak-Pol.

Kreatywność i pracowitość wychowanków domu dziecka

W ostatnich miesiącach w domu dziecka wiele się zmieniło. Dzięki sprzedaży wielkanocnych kartek, które wychowankowie zrobili własnoręcznie, przeprowadzono generalny remont. Dochód wyniósł blisko 115 tysięcy złotych, dzięki czemu można było odnowić nie jeden pokój – jak planowano – a wszystkie siedem. Po zakończonej z sukcesem akcji sprzedaży wielkanocnych kartek, w grudniu ubiegłego roku pojawił się pomysł, aby znów spróbować. Tym razem dochód został przeznaczony na remont łazienki, który w najbliższych dniach dobiegnie końca. W ogrodzie znalazło się również miejsce dla psa, o którym dzieci marzyły.

Wydarzenie było świetną okazją do integracji rodzin zastępczych z powiatu wolsztyńskiego.

Wolsztyn: Powiatowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego był pełen atrakcji

Art. 42. Warunki powierzenia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka

1. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które:

1) dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;

2) nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;

3) wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;

4) nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;

5) są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:

a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1050)

b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;

6) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z tym że w przypadku cudzoziemców ich pobyt jest legalny;

7) zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:

a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,

b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,

c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

2. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

3. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.

4. Rodzina zastępcza oraz prowadzący rodzinny dom dziecka sprawujący pieczę zastępczą nad dzieckiem mogą czasowo, za zgodą sądu, sprawować pieczę zastępczą nad tym dzieckiem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

5. Sprawowanie pieczy zastępczej nad dzieckiem może być czasowo powierzone przez sąd rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, którzy nie zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka sprawują pieczę zastępczą nad rodzeństwem tego dziecka.

5a. Przed wydaniem rozstrzygnięcia w sprawach, o których mowa w ust. 4 i 5, sąd zasięga opinii właściwego starosty.

6. Wydając opinie, o których mowa w ust. 5a, starosta bierze pod uwagę opinię organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, a także możliwość realizacji planu pomocy dziecku.

6a. Starosta może upoważnić kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie do wydawania opinii, o których mowa w ust. 5a.

7. Okoliczności, o których mowa w ust. 1-3, ustala się na podstawie przeprowadzonej przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej analizy sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto