Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Spotkanie autorskie z Eugeniuszem Kurzawą

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
24 czerwca w wolsztyńskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Eugeniuszem Kurzawą, poetą, redaktorem książek i dziennikarzem. Jest także animatorem kultury, prasoznawcą oraz osobą promującą i wspierającą swój region. Uprawia głównie publicystykę, felietonistykę, wywiad, pisze eseje, szkice i recenzje literackie. Pomysłodawcą spotkania był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wolsztynie oraz jego prezes Adam Cukier. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Buda. Pan Kurzawa promował w bibliotece swoją najnowszą książkę pt. „Spis treści. 66 postaci, które…”.

O swojej najnowszej książce autor pisze: „Pozazdrościłem autorom wspomnień, gawęd i memuarów, ludziom, którzy wydali pamiętniki lub dzienniki i utrwalili w nich swych przyjaciół, bliskich, znajomych, a często i oponentów. Nie jestem ani znany, ani ważny, ot, prowincjonalny poeta wywodzący się z małego miasta nad Odrą. Jednak zdarzyło mi się w życiu otrzeć o kilkanaście ciekawych postaci, niekiedy zamienić z nimi parę zdań, wspólnie podróżować lub biesiadować. Pomyślałem: opiszę te fakty, zdarzenia, spotkania, nawet jeśli dla tychże osób były to tylko epizody”

Jak informuje wolsztyńska biblioteka, bohaterzy „Spisu treści…” to w znacznej mierze osoby, z którymi autor jest związany emocjonalnie. Ważni dla niego z powodów artystycznych czy życiowych. Są nazwiska z pierwszych stron gazet – sławni i zasłużeni – tacy jak prof. Jan Bralczyk, Ryszard Kapuściński, Urszula Dudziak czy Aleksander Kwaśniewski. Są też osoby, nieznane szerzej, ale takie, z którymi autor czuje się związany, jak Wojciech Olejniczak. Książka powstała w czasie odosobnienia w pandemii. Wówczas Eugeniusz Kurzawa stwierdził, że to dobry moment, by podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i anegdotami.

- Podczas spotkania w bibliotece w luźniej rozmowie przewinęło się wiele wątków. Autor opowiadał o swoich początkach pracy jako dziennikarz. Wiele było nawiązań do życia w regionie – do pobliskich miasteczek, jak Kargowa czy Zbąszyń. Pan Kurzawa wspominał różne perypetie związane z Wolsztyniakami, a także te, które opisał w książce „Spis treści”. Publiczność aktywnie brała udział w spotkaniu, zadając pytania autorowi dotyczące lokalnych tematów i jego pracy

- przekazuje biblioteka.

Sam autor wychowywał się w małym miasteczku i zawsze interesowała go prowincja. Dlatego praca zawodowa autora w dużej mierze była związana z życiem ludzi w małych ojczyznach. To tego tematu też nawiązywał opowiadając o swoich projektach jakie realizował czy najnowszych książkach: „Szlakiem drewnianych kościółków Regionu Kozła”, „Region Kozła. Vademecum”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto