Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wolsztyński. Leśnicy wydają wojnę śmieciarzom

Beata Pietrusińska
Śmieci w lasach - powiat wolsztyński
Śmieci w lasach - powiat wolsztyński Beata Pietrusińska
Powiat wolsztyński. Leśnicy wydają wojnę śmieciarzom. Zaśmiecanie lasów w ostatnim czasie przybiera na sile. Pomimo wysiłku leśników problem ten nadal jest dość duży.

Ludzie ruszyli do lasów na grzyby, ale więcej śmieci niż podgrzybków. Do lasów ludzie wyrzucają niemal wszystko, od śmieci pochodzących z domostw po meble, plastikowe odpady sprzęty AGD, złom, a także gruz.

Dziwne, bo przecież od kilku lat, zgodnie z nową ustawą, każdy mieszkaniec obowiązkowo płaci za śmieci. Czyli nie powinno ich się opłacać wywozić do lasu, skoro i tak nalicza się ,,podatek śmieciowy”. A jednak! - Ze zjawiskiem zaśmiecania lasów spotykamy się na co dzień. Na naszym terenie daje się zauważyć, że zjawisko zaśmiecania lasów ma również związek ze stanem grzybów w lasach. Jeśli pojawiają się grzyby, to automatycznie śmieci również jest więcej. Jest to problem, o którym warto rozmawiać, ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ekosystem. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak jest on naruszany, gdy wyrzuca się choćby papierek. A co dopiero worki pełne śmieci! – mówi Nadleśniczy Andrzej Popko i przypomina, że osobom, które podrzucają śmieci do lasu grozi do 500 zł mandatu. Można go nałożyć, gdy uda się przyłapać sprawcę na gorącym uczynku. Jednak nie jest to wcale taką prostą sprawą i praktycznie jedyną skuteczną metodą walki z osobami zaśmiecającymi lasy jest zakładanie tzw. fotopułapek. Urządzenia sprawdzają się! Reagują na ruch i fotografują lub nagrywają osoby poruszające się w lesie. Czasem są to ,,śmieciarze”. Widząc nagrania lub zdjęcia praktycznie nie mają oni żadnych szans, żeby wykręcić się sianem od odpowiedzialności i kary. Dowody są niezbite, a kara solenna. Aby więcej nie kusiło i żeby przestrzec innych. Leśnicy jednak przyznają, że znacznie skuteczniejsza od fotopułapek jest świadomość mieszkańców powiatu. Żeby wiedzieli, że za śmieci i tak płacą, a za wywóz ich do lasu grozi kara. Żeby też pamiętali, że zaśmiecając las przyczyniają się do degradacji środowiska. Owszem, leśnicy na bieżąco wywożą śmieci z lasu, ale nie są w stanie opanować tego zjawiska. - By zmniejszyć zaśmiecanie lasów potrzebne są nakazy i zachęty do utrzymywania czystości oraz jednocześnie edukowanie społeczeństwa. To właśnie edukacja jest jednym z ważnych sposobów walki z problemem odpadów w lasach - zauważa Andrzej Popko.


Gdy zbliża się jesień, warto zadbać o swoją odporność. Kilka prostych nawyków pomoże nam zachować barierę ochronną organizmu. Zdrowe odżywianie się i codzienne czynności wzbogacone o kilka trików są kluczem do sukcesu.
Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto