Wielkopolska: Gdzie odebrano najwięcej porodów? SPZOZ w Wolsztynie znalazł się w pierwszej dziesiątce

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W Wolsztynie odebrano w 2021 roku 927 porodów
W Wolsztynie odebrano w 2021 roku 927 porodów SPZOZ w Wolsztynie
Udostępnij:
927 porodów odebrano w 2021 roku w wolsztyńskim szpitalu. Ta liczba pozwoliła lecznicy wrócić do pierwszej dziesiątki szpitali, w których urodziło się najwięcej dzieci w Wielkopolsce. Jak poinformowała rzeczniczka poznańskiego oddziału NFZ Marta Żbikowska-Cieśla, w 2021 roku ponownie spadła liczba porodów. Odebrano ich niecałe 33 tys. i to o 2 tysiące mniej niż w poprzednim roku i o 7 tysięcy mniej niż w roku 2017.

Przez cały 2021 r. w 34 wielkopolskich szpitalach odebranych zostało 32,8 tys. porodów. Podtrzymana została więc tendencja spadkowa obserwowana od 2018 r. W 2017 r. odnotowana została najwyższa liczba hospitalizacji porodowych w ciągu ostatnich sześciu lat. Było to 40 tys. porodów. Rok później odnotowaliśmy ich 38 tys., w 2019 r. – 37 tys. i w 2020 r. – 35 tys. Od 2016 roku w Wielkopolsce odebrano łącznie ponad 220 tys. porodów.

- Przyglądamy się pracy oddziałów porodowych regularnie, co kwartał analizując dane raportowane przez szpitale – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Zazwyczaj takie zestawienia bazują na ankietach, głosowaniach internetowych czy liczbie wysłanych smsów, które nie zawsze są najbardziej rzetelnymi miernikami jakości, w przeciwieństwie do wyborów samych pacjentek.

Przyglądając się danym dotyczącym liczby porodów w Wielkopolsce, należy brać pod uwagę sytuację epidemiczną. Zarówno w 2020 roku, jak i 2021 wiele szpitali było zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19. Wiązało się to ze zmianami organizacyjnymi i kadrowymi w szpitalach.

10 placówek, w których w 2021 roku odebrano najwięcej porodów to:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6823 porody)
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2491)
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1944)
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1878)
  5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1575)
  6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1486)
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1301
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (1106)
  9. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (931) – w 2020 roku na miejscu 13.
  10. SPZOZ w Wolsztynie (927) – w 2020 roku na miejscu 11.

Pod względem zestawienia przygotowanego za pierwsze półrocze ubiegłego roku zmiany zaszły na podium i na trzecie miejsce (z czwartego) powrócił Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu. Patrząc na rankingi z ubiegłych lat, niezmienna jest pierwsza ósemka, a kolejne szpitale z roku na rok zamieniają się miejscami. W 2021 r. w pierwszej dziesiątce znalazł się Szpital w Pile (rok temu na 13. miejscu) oraz Szpital w Wolsztynie (rok temu 11.).

Z dziesiątki wypadły Szpital Średzki Serca Jezusowego (był 9., a jest 12. z liczbą 859 odebranych porodów) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu (był 10., a jest 11. z liczbą 861 porodów). W tym roku ponad 800 porodów odebrano jeszcze w: Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (13. miejsce i 844 porody) oraz Szpitalu Powiatowym im. Tadeusza Malińskiego w Śremie (14. miejsce i 822 odnotowane porody).

Zapytaliśmy dyrektora wolsztyńskiej lecznicy, czy duża liczba porodów w Wolsztynie może być związana z tym, że grodziska "porodówka" nie funkcjonuje?

- Absolutnie nie to jest przyczyną, gdyż oddział ginekologiczno-położniczy pracuje nieprzerwanie nawet wówczas, gdy cały szpital grodziski był covidowym. Powodem tak rekordowej ilości porodów w wolsztyńskim szpitalu jest kilka, ale głównie to warunki pobytu w szpitalu, perfekcyjna praca lekarzy-położników oraz anestezjologów, położnych oraz opieki poporodowej i neonatologicznej. Wolsztyńska ,,porodówka” od lat nie schodzi z wysokiego, bo wynoszącego około tysiąca urodzeń rocznie z małymi odchyleniami mimo wyraźnego niżu demograficznego - tłumaczy Karol Mońko.

Zobacz także:

Zobacz, jak wspaniale bawili się przyszli maturzyści ZSZ Wolsztyn

ZSZ Wolsztyn: Wspaniała zabawa studniówkowa w restauracji To...

Studniówka 2022. Uczniowie ZSZ na balu we Włoszakowicach. Dz...

Przyszli maturzyści ZSZ Wolsztyn bawili się świetnie! Wśród dziewcząt królowały długie suknie z eleganckim wycięciem odsłaniającym nogi.

Włoszakowice: Przyszli maturzyści ZSZ bawili się świetnie! Z...

Zobacz poloneza w restauracji Toscania Włoszakowice

Studniówka 2022: Polonez w wykonaniu uczniów ZSZ Wolsztyn. B...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie