Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Przemęt to prawdziwe zagłębie szparagowe! Pola uprawy liczą ponad 300 hektarów

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Szparag obok konwalii jest symbolem gminy Przemęt
Szparag obok konwalii jest symbolem gminy Przemęt UG Przemęt
Gmina Przemęt położona jest w zachodnio-południowej części Wielkopolski i stanowi jedną z trzech gmin tworzących powiat wolsztyński. Obszar 225 km kwadratowych zamieszkuje ponad 14 tysięcy osób. Nie bez powodu mówi się, że mamy tu prawdziwe zagłębie szparagowe! Co roku na cześć tych warzyw i przede wszystkim ludzi, którzy pracują przy ich uprawie organizowane jest Przemęckie Święto Szparaga.

300 ha pól szparagowych

Na terenie gminy znajdziemy jedenaście przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i przetwórstwem szparagów. 63,6 procent, czyli większość tutejszych ziem wykorzystywana jest w rolnictwie. Same pola szparagowe zajmują ponad 300 ha, a największe uprawy skoncentrowano w okolicy miejscowości Kaszczor, Mochy i Solec.

Szparagi symbolem gminy Przemęt

Jak mówi wójt Janusz Frąckowiak, na tle pozostałych regionów, gmina Przemęt wyróżnia się produkcją szparagów. Firmy są w dużej mierze nastawione na eksport do Niemiec.

- Przyjeżdżają do nas potencjalni nabywcy zza granicy. Niestety w tym roku dość długo utrzymujące się zimno opóźniło wzrost warzyw, przez co zbiór nastąpi 2-3 tygodnie później

– zauważa. Wójt przyznaje, że obok konwalii, szparag jest symbolem gminy.

- Jestem bardzo zadowolony, że na naszym terenie jest tylu producentów. Głównym warzywem przodującym są szparagi białe i zielone. To zdecydowanie branża rozwoju gospodarczego regionu mówiąc o gminie rolniczo-turystycznej

– podkreśla.

Robert Skorupka uprawę szparagów w Mochach prowadzi od blisko 17 lat. Przy tegorocznych zbiorach zatrudnionych jest 50 pracowników. Jak przyznaje pan Robert, pogoda i pandemia koronawirusa nie przeszkodziły im w tegorocznych zbiorach.

- W tym roku zbiory trochę się opóźniły. Rozpoczęliśmy je 20 kwietnia, a kończymy 24 czerwca

– wskazuje. Firmy odbierają szparagi i zajmują się wywożeniem ich dalej, również za granicę. Obszar uprawy pana Roberta obejmuje 45 ha, a warzywa trafiają zarówno na krajowy jak i niemiecki rynek. Dostępne są takie odmiany szparagów jak: grolim, gymlim, cygnus, baklim, kumulus, awalim, vitalim.

Przemęckie Święto Szparaga

Od 2017 roku gmina organizuje cyklicznie w czerwcu Przemęckie Święto Szparaga, gdzie prezentowane są właściwości zdrowotne tego warzywa, zasady uprawy, tajniki przyrządzania, a także pokazy obierania szparagów i maszyn służących do ich zbioru.

- Organizujemy święto szparaga, aby docenić rolników i uświadomić, że to nie jest łatwa praca, jednak z korzyścią dla społeczeństwa i rozwoju gminy

– wskazuje wójt Janusz Frąckowiak. Jak dodaje, to świetna reklama dla naszego regionu.

- W czasie festynu rozstawiamy tablice, które sygnalizują, gdzie swoje uprawy mają producenci. Można było tam pojechać i zobaczyć, co oferują. Oczywiście oni też się przedstawiali i opowiadali o szparagach na swoich sprzedażowych stoiskach

– wskazuje Janusz Frąckowiak. Przyznaje, że zapotrzebowanie na szparagi jest duże i co ważne, wiele rodzin ma z tego dochody.

Podczas festiwalu nie brakuje kulinarnych prezentacji i degustacji potraw ze szparagów przygotowywanych przez koła gospodyń wiejskich. Gmina organizuje też konkurs na najciekawsze szparagowe potrawy, które w następstwie trafiają do menu okolicznych restauracji i znajdują się w specjalnym wydawnictwie.

- Nie zabrakło występów na scenie naszych grup Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a nawet ze szkółki karate. Wspaniałą atrakcją był pokaz kulinarny jednego z uczestników programu MasterChef Junior. Niestety w 2020 i w bieżącym roku musieliśmy zrezygnować z festiwalu w związku z pandemią koronawirusa

– tłumaczy wójt gminy Przemęt.

Jak widać, szparagi są dumą i symbolem gminy Przemęt.

- Jest się czym chwalić

- mówi wójt.

Szparag obok konwalii jest symbolem gminy Przemęt

Gmina Przemęt to prawdziwe zagłębie szparagowe! Pola uprawy ...

Zobacz także

W pokoju Roksany i Wiktorii pojawią się wymarzony fotel "kokon" i toaletka

Dom Dziecka Droga w Wolsztynie: Rzeczywistość przerosła marz...

Zobacz kandydatów z powiatu wolsztyńskiego

Osobowość Roku 2020. Zobacz kandydatów z powiatu wolsztyńskiego!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto