Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje szczepienie przeciwko HPV w gminie Wolsztyn? Nastąpiło zwężenie listy adresatów

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta, została przegłosowana uchwała, która mówi o zawężeniu listy osób mogących zaszczepić się w ramach „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 6, 11, 16,18, 31, 33, 45, 52 i 58) – 2 dawki w Gminie Wolsztyn na lata 2022-2025”. Sprawdź komu przysługuje szczepienie.

Komu przysługuje szczepienie przeciwko HPV w gminie Wolsztyn?

W środę odbyła się sesja Rady Miasta, na której została przegłosowana ustawa mówiąca o zawężeniu listy osób, które mogą wziąć udział w „Programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 6, 11, 16,18, 31, 33, 45, 52 i 58) – 2 dawki w Gminie Wolsztyn na lata 2022-2025”.

Na czym polega program

Głównym celem tego programu jest zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i brodawek płciowych poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej wśród dziewcząt oraz szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV.

Gmina Wolsztyn zdecydowała się wziąć udział w programie, ponieważ naukowo potwierdzone zostało zmniejszenie zachorowalności i wczesnej umieralności z powodów nowotworów złośliwych. Szczepienia nie są powszechnie dostępne, ponieważ nie ma na nie dofinansowania z NFZ. Poziom wiedzy dziewcząt odnośnie tej choroby jest niewystarczający, a więc gmina chce zwiększyć wśród kobiet wiedzę oraz świadomość w tym temacie.

Realizowany projekt ma duży wpływ na zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym i zakażeniom wywołanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Zmieniła się też postawa dziewcząt w okresie dojrzewania, które zostały doinformowane w temacie zagrożeń zdrowotnych. Ukształtowały się właściwe nawyki higieniczne oraz zdrowy tryb życia wśród młodzieży.

Zwężenie listy adresatów

Na początku objęte programem były dziewczęta w wieku 14 lat uczęszczające do szkół podstawowych na terenie gminy Wolsztyn. I było to:

  • w roku 2022 - rocznik 2008- 192 dziewczynki
  • w roku 2023 - rocznik 2009 -174 dziewczynki
  • w roku 2024 - rocznik 2010 - 181 dziewczynek
  • w roku 2025 -rocznik 2011 - 177 dziewczynek

W każdym roku dopuszcza się, dla poszczególnych roczników, zwiększenie liczby dziewcząt objętych programem. Zwiększenie liczby dziewcząt wymaga indywidualnej zgody burmistrza i odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej. Szczepienia są dobrowolne.

Jednak teraz zwężona została lista osób pośrednich, czyli rodziców i opiekunów prawnych dziewcząt. Muszą to być osoby fizyczne mieszkające i rozliczające podatek dochodowy na terenie gminy Wolsztyn. Weryfikacja tych osób może nastąpić na podstawie pierwszej strony złożonej deklaracji PIT wraz z urzędowym potwierdzeniem złożenia. Jeśli rodzic czy opiekun spełnia te wymagania, to jego dziecko może przystąpić do szczepienia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto