Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada Parowozów w Wolsztynie: Święto pod parą, po pandemicznej przerwie, odbędzie się 19-20.08.2023!

Filip Wojtysiak
Filip Wojtysiak
arch. redakcji/Roland Buśko
Nadchodzi niezwykłe wydarzenie dla miłośników kolei - Parada Parowozów 2023 w Wolsztynie! Podczas imprezy podziwiać będzie można sześć wspaniałych maszyn.

Nadchodzi wyjątkowe wydarzenie dla miłośników kolei i turystów z całego świata - Parada Parowozów 2023! To jedna z bardziej wyczekiwanych imprez. Ostatnia bowiem miała miejsce w 2019 roku. Kolejne edycje, z powodu pandemii, nie odbyły się. W tym roku najważniejsze z wydarzeń kolejowych w Polsce i Europie, odbywające się w urokliwej miejscowości Wolsztyn, powraca. Zaplanowano parę nowości, a uczestnicy będą mieli okazję podziwiać sześć wspaniałych parowozów: trzy z zagranicy i trzy krajowe. Dwa, które nie zostały jeszcze zaprezentowane i trzymane są w tajemnicy, będą z Polski. To obowiązkowa pozycja w kalendarzu każdego kolekcjonera wspomnień i miłośnika klimatu epoki żelaza, stali i węgla.

Przypomnijmy. Parada Parowozów organizowana jest w malowniczej okolicy Wolsztyna od 1991 roku i co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. W dniach 19-20 sierpnia 2023 roku miasteczko znów zamieni się w światową stolicę pary. Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:00.

Co wiemy o parowozach, które będzie można zobaczyć? Na razie ujawniono cztery z nich.

Ty42-24 - Polski bohater na szynach

Jednym z najciekawszych polskich parowozów, który będzie można podziwiać na paradzie, jest Ty42-24. To parowóz towarowy o prędkości maksymalnej 80 km/h, zbudowany w 1945 roku w Chrzanowie - w pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok". Po latach służby w MD Łazy został przetransportowany do Skansenu Kolejowego w Pyskowicach, gdzie rozpoczęła się jego pełna renowacja.

Po ponad czterech latach intensywnych prac, Ty42-24 odzyskał swój blask i z dumą reprezentuje polskie dziedzictwo kolejowe na licznych imprezach takich jak „Parowozjada”2, czy „Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej”. Uczestniczy również w nostalgicznych przejazdach po Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie, zawsze zachwycając publiczność swoim urokiem.

01 509 - Niemiecka elegancja na torach

Niemiecka lokomotywa 01 509 również pojawi się na Paradzie Parowozów 2023. To przedstawiciel serii lokomotyw pospiesznych, której prędkość maksymalna wynosi 130 km/h. Lokomotywa wybudowana w 1926 roku przez firmę F. Krupp w Essen służyła w Kolei Niemieckich, gdzie prowadziła pociągi pospieszne.

W 1963 roku przeszła gruntowną rekonstrukcję, a obecnie cieszy się drugim życiem jako parowóz opalany mazutem. Jego rozmiary - ponad 24 metry - sprawiają, że podczas parady konieczne jest użycie specjalnej obrotnicy w Lesznie, aby mogła kontynuować swoją trasę. Z pewnością 01 509 zachwyci publiczność swoją elegancją i potęgą.

TUBIZE – Belgijski parowóz dumnie reprezentujący swoje miasto

Po raz pierwszy na tej imprezie zaprezentuje się belgijska lokomotywa TUBIZE, która nosi imię miejscowości, w której została skonstruowana. Oryginalny i wspaniały parowóz to przyciągający wzrok element każdej paradnej ekspozycji.

ENERGIE 507 – Luksemburski parowóz wrócony do życia

Na torach pojawi się również parowóz ENERGIE 507 z Luksemburga, wybudowany w 1952 roku. Po odnalezieniu na złomowisku został odbudowany i teraz dumnie reprezentuje kolejowy dziedzictwo Luksemburga.

Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto