Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowozownia Wolsztyn: 250 000 kilometrów przejechanych lokomotywami po Wielkopolsce

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Parowozownia Wolsztyn jest jedyną czynną parowozownią na świecie, która nieprzerwanie obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową.
Parowozownia Wolsztyn jest jedyną czynną parowozownią na świecie, która nieprzerwanie obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową. Natalia Krawczyk
Parowozownia Wolsztyn w połowie marca 2022 roku osiągnęła niespotykaną liczbę 250 000 kilometrów przejechanych lokomotywami parowymi w ramach pociągów osobowych kursujących na terenie Wielkopolski.

250 000 kilometrów przejechanych lokomotywami parowymi w ramach pociągów osobowych kursujących na terenie Wielkopolski

Tabor, jaki został do tego celu użyty to: parowóz Pt47-65 – wyprodukowany w 1949 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie oraz Ol49-69 i Ol49-59, obie wyprodukowane w 1953 roku Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie.

Jak poinformował dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz, do codziennych przejazdów wykorzystywane są dwa wagony pasażerskie klasy drugiej, polskiej budowy typu 120A, są to wagony z drugiej połowy lat 70-tych XX wieku.

- W 2019 roku, nakładem parowozowni zostały one zakupione oraz przeprowadzono ich generalny remont, podczas którego zachowano oryginalne malowanie ciemnozielono-oliwkowe, oraz układ wewnętrzny przedziałów. Wspomniany wyżej tabor kolejowy prowadząc pociągi, jest utrzymany w pełnej sprawności technicznej i spełnia wszelkie wymogi formalne określone w Ustawie o Transporcie Kolejowym i dyrektywach Unii Europejskiej - zaznacza.

Lokomotywy kursują 6 dni w tygodniu

Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn w ramach umów rocznych na prowadzenie pociągów pasażerskich od 15 maja 2017 roku realizuje przejazdy pociągów przez sześć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku przejazdy są realizowane dwukrotnie na trasie do Leszna lub trzykrotnie w kierunku Zbąszynka. W soboty dwukrotnie w kierunku Poznania. Rocznie osiągając pułap około 50 000 przejechanych kilometrów.

- Przejazdy te cieszą się wielką popularnością wśród turystów zainteresowanych kolejnictwem oraz wśród miejscowej ludności, która dojeżdżając do pracy czy szkoły ma niecodzienną okazję poznać klimat podróżowania sprzed lat, co przekłada się na dalsze działania promocyjne i popularyzatorskie naszych przejazdów wśród mieszkańców całego kraju - podkreślił W. Marszałkiewicz.

Parowozownia Wolsztyn - jedyne takie miejsce na świecie

Przejazdy wolsztyńskimi lokomotywami są znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Muzeum odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy zwiedzających i setki turystów z zagranicy.

- Należy podkreślić, że nasze przejazdy to obecne jedyny taki przypadek na świecie, gdzie pociąg osobowy na torze normalnym, planowo przemierzający codziennie swą trasę, jest ciągnięty przez parowóz, z taką samą prędkością zapewniając ten sam komfort podróżowania i w tej samej cenie biletu co nowoczesne autobusy szynowe - stwierdza dyrektor Parowozowni Wolsztyn.

Parowozownia Wolsztyn - zobaczcie, co dzieje się za zamknięt...

Zobacz także

Przyszli maturzyści ZSZ Wolsztyn bawili się świetnie! Wśród dziewcząt królowały długie suknie z eleganckim wycięciem odsłaniającym nogi.

Włoszakowice: Przyszli maturzyści ZSZ bawili się świetnie! Z...

Zobacz poloneza w restauracji Toscania Włoszakowice

Studniówka 2022: Polonez w wykonaniu uczniów ZSZ Wolsztyn. B...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto