Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Czy gmina dofinansuje program in vitro? Są pierwsze deklaracje

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Decyzje zostaną podjęte podczas sesji rady miejskiej, 30 czerwca
Decyzje zostaną podjęte podczas sesji rady miejskiej, 30 czerwca Natalia Krawczyk
Urząd Marszałkowski na przełomie marca zaproponował gminom dofinansowanie programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro, realizowanego w Wielkopolsce. Wstępnie burmistrz podjął decyzję, aby nie przystępować do programu ze względów finansowych. Jednak radnym bardzo zależało, aby do tematu powrócić.

Wsparcie finansowe programu in vitro w gminie Wolsztyn

Dzięki programowi, z metody in vitro będzie mogło skorzystać 66 par zamieszkujących na terenie Wielkopolski od co najmniej roku. Warunkiem jest wiek kobiety w przedziale 25 - 40 lat. Samorząd Województwa Wielkopolskiego informował, że program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego uruchomiona zostanie kolejna jego edycja. Czy jeszcze w tym roku gmina Wolsztyn włączy się do finansowania programu w II półroczu 2021?

Maciej Ratajczak z wolsztyńskiego ratusza poinformował, że podczas sesji rady miejskiej, 30 czerwca będzie podjęta uchwała o przekazaniu jeszcze w tym roku wsparcia finansowego do Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 50 tysięcy złotych.

- Zasada jest taka, że przekazujemy 50 tysięcy złotych i taką samą kwotę daje Urząd Marszałkowski. Zatem dla par z naszej gminy zostanie przeznaczone 100 tysięcy złotych. Jeśli w naszej gminie będzie większe zainteresowanie niż te dwadzieścia zabiegów, to województwo przeznaczy na to więcej pieniądzy

- wyjaśnia. Jak dodaje, 5 tysięcy kosztuje jeden zabieg, a każda para może starać się o trzy takie zabiegi, jeśli te wcześniejsze nie przyniosą skutku. Natomiast każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana przez Urząd Marszałkowski w 100 proc. procedura mrożenia komórek jajowych.

Dla porównania gmina Opalenica na działania mające być częścią programu Urzędu Marszałkowskiego związanego z in vitro przeznaczy 37 tysięcy złotych.

- Dalsze kwestie jak na przykład konkretne miejsca, w których będzie można wykonać zabieg leżą po stronie województwa. Ośrodki jak na razie nie są znane. Oczywiście będziemy o wszystkim informować na bieżąco

- zaznacza Maciej Ratajczak. Chętni do udziału w programie będą zgłaszać się do placówek prowadzonych przez dwóch realizatorów, którzy będą przeprowadzać kwalifikację do udziału w programie.

Przypomnijmy, że samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na realizację programu w bieżącym roku milion złotych. Za taką kwotę będzie można przeprowadzić 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Zatem z pomocy będzie mogło skorzystać około 66 par z województwa wielkopolskiego zakładając, że jedna para skorzysta z trzech procedur.

Mieszkańcy są za tym, aby gmina dofinansowała program in-vitro

Internauci są zdania, że gmina powinna wesprzeć pary, które chcą skorzystać z programu in-vitro.

- Każdy ma prawo zostać rodzicem. Oczywiście, że tak

- pisze pani Jolanta.

- Brawo ...dać dofinansowanie i jest spoko..

- komentuje pan Eugeniusz.

Przypomnijmy, że początkowo gmina miała nie wspierać programu w związku z brakiem wolnych środków na ten cel.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto