Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Projekt „Demokracja jest na dziś! Głosy młodzieży na przyszłość" zakończony!

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Starostwo Powiatowe Wolsztyn
Młodzieżowa Rada Powiatu z Wolsztyna wyjechała do francuskiego miasteczka Cabestany w ramach międzynarodowego projektu przy wsparciu niemiecko-francuskiej współpracy młodzieży. Wyjazd przepełniony był zadaniami dla uczestników. Polityczne rozmowy, poznawanie kultury regionu oraz integracja pochłonęły młodych, obiecujących polityków.

Projekt „Demokracja jest na dziś! Głosy młodzieży na przyszłość" zakończony!

W sobotę, 22 października, miał miejsce pierwszy dzień międzynarodowego projektu realizowanego we francuskim Cabestany przy wsparciu niemiecko-francuskiej współpracy młodzieży. Większość znała się już z projektu w Niemieckim Blossin, który odbył się w kwietniu 2022. Młodzież podczas wyjazdu integrowała się, rozmyślała nad sprawami politycznymi dotyczącymi głównie ich rówieśników, ale także zapoznawała się z kulturą i okolicami miasta, w którym byli.

Czas integracji młodzieży oraz poznawanie miasta

Uczestnicy podzielili się z grupą swoimi oczekiwaniami, obawami, pomysłami oraz pytaniami związanymi zarówno z samym projektem, jak i codziennym funkcjonowaniem w grupach. Związane to było z faktem, że młodzież dzieliła swoją przestrzeń życiową w kilkuosobowych pokojach, co wymagało wspólnego ustalenia pewnych zasad.

Kolejną rzeczą były animacje językowe oraz poznawanie miasta wszystkimi zmysłami. Animatorzy założyli wszystkim opaski na oczy i zaprowadzili do pobliskiego budynku, gdzie na dziedzińcu trwały występy dzieci oraz grała lokalna kapela. Każdy mógł włączyć się w typowy taniec Sardana.

Później młodzi ludzie zaczęli poznawać miasto w grupach, wykonując zadania, polegające na odnalezieniu ważnych w Cabestany miejsc, takich jak oliwne drzewo pokoju przed ratuszem, czy romański kościół świętej Marii. Zapoznawali się także z lokalnymi smakami – lemoniada i kiełbasa Fouet.

Największą atrakcją pierwszego dnia animacji okazał się udział w Correfoc – tradycyjnym katalońskim przemarszu radosnych przebierańców w strojach diabłów tańczących pod parasolkami z fajerwerków. Całości towarzyszyła rytmiczna muzyka bębniarzy.

Praca nad sprawami dotyczącymi młodzieży

Poniedziałek i wtorek były dniami podczas których młodzież pracowała nad tematami: „Warunki życia młodych ludzi” oraz „Nasze marzenia, nasze potrzeby”. Młodzi mogli krytycznie spojrzeć na życie, świat wokół nich, kraj i zarządzanie nim. Wyrazili swoje marzenia i oczekiwania. Pracowali w grupach międzynarodowych, aby określić w jakim świecie chcieliby żyć, przedstawiając możliwe rozwiązania problemów.

W środę 26 października, młodzież spotkała się z zastępcą burmistrza, Elisabeth Rivas, odpowiedzialną w ratuszu za sprawy szkolne, kulturę, dziedzictwo, promocję i animację.
Oprowadziła ona uczestników po lokalnej stołówce, która jest jedną z najważniejszych inwestycji lokalnych władz w ostatnich latach. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielami lokalnej rady młodzieżowej, która jest w trakcie realizacji ważnego dla młodych projektu – nowego skate parku.

Najważniejszy element wyjazdu - debata młodzieży z politykami

Czwartek 27 października był najważniejszym dniem podczas całego spotkania. Zorganizowana została debata pomiędzy młodzieżą i przedstawicielami władz. Przybyli na nią m.in. burmistrz Cabestany Edith Pugnet, zastępca burmistrza Vanessa Paya oraz goście z Niemiec starosta powiatu Dahme Spreewald Stefan Loge i Stefan Klein – szef wydziału ekonomicznego.

Był to czas podsumowania projektu, dyskusji, przedstawienia oczekiwań, które uczestnicy ma do polityków, a przede wszystkim czas wsłuchania się w głos młodzieży – tak ważny dzisiaj dla naszej przyszłości.

Gospodarze zorganizowali także wycieczki do Perpignan – głównego miasta departamentu Pireneje wschodnie słynącego ze średniowiecznego zamku i gotyckiej katedry św. Jana Chrzciciela oraz do nadmorskiej miejscowości Collioure, słynącej nie tylko ze średniowiecznych zabudowań, ale także z licznych galerii sztuki.

Na temat wyjazdu wypowiedziała się Milena Opaska przewodnicząca Młodzieżowej Rady Powiatu

-Wyjazd na pewno dużo nas nauczył, nasunął nam pomysły na dalsze działania i myślę, że każdy jest zadowolony z jego przebiegu. Mieliśmy szansę na bliższe zobaczenie jak wygląda życie naszych przyjaciół z Francji oraz na integrację z nimi. Zajęcia były ciekawe i wszyscy byli zaangażowani, a debata z politykami pozwoliła każdemu na wyrażenie swoich potrzeb i opinii

.

Kilka słów powiedziała również opiekunka Młodzieżowej Rady Powiatu Agata Andrys, która była razem z młodzieżą na wyjeździe we Francji,

-Jestem bardzo zadowolona z efektów pracy młodzieży. Takie spotkania przynoszą im duże korzyści. Zawarte przyjaźnie i wspomnienia pozostaną na lata. Taka integracja zwiększa w uczestnikach także poziom ich własnej wartości. Nagle dostrzegają, że potrafią rozmawiać ze zrozumieniem z drugą osobą językiem, którego na co dzień używali jedynie w szkole - przy okazji sprawdzianów i konwersacji z nauczycielem. Świat staje się otwarty, a oni pewni siebie. To dla nich wspaniałe przygotowanie do pełnienia w przyszłości roli radnego - czy to gminy, czy powiatu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto