Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młode bociany z Wolsztyna już zaobrączkowane! Możemy je oglądać, dzięki transmisji online

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Uczestnicy obrączkowania z pisklętami
Uczestnicy obrączkowania z pisklętami Michał Lagiera
Dwa pisklęta bociana czarnego pochodzące z pierwszego lęgu Skierki otrzymały swoje obrączki i lokalizatory. Jak przyznał rzecznik prasowy Nadleśnistwa Wolsztyn Jacek Szymków, młode ptaki były bardzo dzielne i spokojnie zniosły zabieg. Przypomnijmy, że życie bocianów od 17 czerwca możemy oglądać, dzięki zamontowanym w lesie kamerom.

W piątek, 30 czerwca dwa pisklęta bociana czarnego, stanowiące potomstwo pary, którą stwierdzono w tym roku na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zostały zaobrączkowane przez przedstawicieli Komitetu Ochrony Orłów. Aby nie uszkodzić gniazda, co mogło się stać w przypadku wejścia na drzewo metodami arborystycznymi, nadleśnictwo wynajęło podnośnik koszowy.

- Technikę tę, zastosowano po raz pierwszy. Całą ,,operację” przeprowadzono w trudnych warunkach atmosferycznych, żeby pod nieobecność ptaków dorosłych wyjąć młode z gniazda, następnie na ziemi pomierzyć i zaobrączkować. Pisklęta w wieku około 30 dni były w dobrej kondycji i ważyły 2270 gram i 2350 gram. Każde z nich otrzymało dwie obrączki - mniejszą, aluminiową Stacji Ornitologicznej w Gdańsku i dużą identyfikacyjną

- poinformował rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wolsztyn Jacek Szymków. Jak dodał, obrączki stanowią swoisty dowód tożsamości ptaka pozwalający go w przyszłości zidentyfikować.

- Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod stosowanych w badaniu życia ptaków. Dodatkowo nasze ptaki, podobnie jak Skierka, ich matka otrzymały lokalizatory. Dzięki temu mamy nadzieję dowiedzieć się, czy młode podejmą wędrówkę do Afryki samodzielnie czy wspólnie z rodzicami oraz jakie będą dalsze ich losy. Być może wrócą na nasz teren by założyć swoje gniazda

- zauważa.

Teraz możesz obserwować bociany w wolsztyńskich lasach

Przypomnijmy, że na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn znajdziemy gniazda bociana czarnego, znacznie rzadszego gatunku, a dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów została uruchomiona stamtąd transmisja online. Warto dodać, że bocian czarny jest kuzynem powszechnie znanego bociana białego. W Polsce jest jednak znacznie rzadziej spotykany, odnotowano około 1500-1800 par. Dlatego tym bardziej należy docenić, że ptaki wybrały akurat wolsztyńskie lasy.

- Para przystąpiła do lęgu dość późno, więc na pojawienie się piskląt musieliśmy czekać dość długo. W końcu doczekaliśmy się sukcesu lęgowego i na początku czerwca w gnieździe pojawiły się dwa pisklęta

- tłumaczył Jacek Szymków.

Widok z kamery wystartował 17 czerwca

W skład bocianiej rodziny wchodzi młoda, 4-letnia, samica ,,Skierka”, która pochodzi z Nadleśnictwa Skierniewice w Puszczy Bolimowskiej, gdzie została zaobrączkowana i co ciekawe, członkowie KOO założyli jej nadajnik GPS. Jak zaznaczył Jacek Szymków, w ubiegłym roku samica próbowała przystąpić do lęgu w dwóch innych gniazdach, ale została przepędzona przez stare ptaki. Ostatecznie przystąpiła do swojego pierwszego lęgu na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, czyli ok. 300 kilometrów od miejsca swojego pochodzenia.

Nadleśnictwo Wolsztyn
Uczestnicy obrączkowania z pisklętami

Młode bociany z Wolsztyna już zaobrączkowane! Możemy je oglą...

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto